Backlink

Link İnşası: 9 Yapılması Gereken ve 5 Yapılmaması Gereken

Link inşası dijital pazarlama alanında en bilinen stratejilerden birisidir. Link inşası süreci sitenizde yer alan sayfalardan birine farklı sitelerden link alma işlemine gelmektedir. Blog yazılarından, infografik veya video gibi çalışmalardan, sitelerin herhangi bir kısmından bu linkleri temin edebilmeniz mümkündür. SEO açısından tüm linklerin değeri aynı olmasa bile hepsinin sıralama açısından önemli bir faktör olduğu kesindir.

2019 yılını geride bıraktığımız için artık bu yıla ait veriler üzerinden çeşitli çıkarımlar yapabiliriz. Bu çıkarımlar yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler olarak ayrı ayrı ele alınmıştır. Her birisi Google Site Yöneticisi Kılavuzu‘na uygun şekilde yazılmıştır. Şimdi hep beraber link inşası sürecinde nelerin doğru ve nelerin yanlış yapıldığını en iyi şekilde görmeye çalışabiliriz.

Link İnşası Sürecinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Yapılması Gerekenler

Mükemmel İçeriklerden Doğal Linklere Odaklanma: Bugüne kadar en doğru link inşası çalışmalarından birisi bu şekilde yapılmaktadır. Mükemmel bir içerik ve aynı içerik içerisinden alınmış bir link rekabetsiz durumdadır. İnsanlar oluşturduğunuz içerikleri okumuyorlarsa büyük bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Anahtar kelimelere odaklanmaktan çok daha iyi içerik üretmeye odaklanmanız gerekmektedir. Bu sayede belirli bir konu alanında otorite sahibi linkler elde edebilmeniz mümkündür.

Blog Yazarlarına ve Profesyonellere Ulaşma: Eğer içerik oluşturma oyununa yeni katıldıysanız bulunduğunuz sektörde en iyi içerikleri oluşturmak size nasip olmayabilir. Sektörün önde gelenleri, blog yazarları ve profesyonellerin size link verme şansları epey düşebilir. Organik olarak içerikleriniz bulunamıyorsa onlara ulaşıp yazılarınızdan bahsetmek iyi bir fikir olabilir. Link istemek başlangıçta çok doğru olmayabilir. Bu nedenle içeriğin değerini ön plana çıkartmalı ve onları ikna etmeye çalışmalısınız.

Ücretli Link Kullanımı: Genel olarak belirtmek gerekirse içeriklerinde size ait linkleri kullanmak için birilerine para ödeyebilirsiniz. Özellikle bu siteler yüksek sıralamaya sahipseler ve linkleri bir gelir kaynağı olarak görüyorlarsa bunu yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanırken dikkatli olmalısınız. Google dışarıdan gelen linklerin yönlendirici olmaması gerektiğini belirtmektedir. Bir linke para ödemek ise bu kuralı çiğnemek anlamına gelmektedir. Google linkleri olabildiğince doğal yoldan almanızı istemektedir. Reklam satın alarak sitenize link yönlendirmek iyi bir fikir olabilir ama bunu yaparken aldığınız linkin size kaynak siteden PageRank değeri taşımaması gerekir. Link satın almak risklidir ve bu işe bulaşmayı düşünüyorsanız gerçekten ne yaptığınızı bilmeniz gerekmektedir.

Düşük Kaliteli Yapay Linkler: Farklı blog yazılarında yorum yaparak, ziyaretçi yazıları yazarak ve siteniz ile ilgili diğer kaynaklarda etkileşime girerek sitenize link alabilirsiniz. Bu linkler düşük kaliteli yapay linkler anlamına gelir ama tamamen değersiz değildirler. Değerleri düşük olsa bile bunların olması sitenize değer katacaktır.

Uygun ve Otoriter Sitelerden Link Kazanmak: Hedefiniz her zaman en iyi linkleri kazanmak olmalıdır. Aradığınız anahtar kelime için arama sonuçlarında ilk sıralarda kim varsa onlardan link almaya çaba göstermelisiniz. Önemli sayfalardan link alabilirsiniz. Open Site Explorer gibi araçları kullanarak sitenizin ne tür linklere sahip olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Kaynak Göstermeler Hedef Olmalı: Her ne kadar link inşası SEO açısından temel hedef bile olsa asıl hedefinizin otorite sahibi sitelerden referans almak olduğunu unutmamalısınız. İnternet pazarlamacılığı alanında elde ettiğiniz trafiğin dönüştürülebilir olduğundan ve onlara istediğiniz eylemi yaptırabilme yetisine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Stratejilerinizi dışarıdan gelen linkleri yükseltmek üzerine kurarsanız otorite sahibi kişilerin yönlendirmeleriyle daha iyi bir noktaya gelebileceğinizi unutmamalısınız.

Müşteri Tabanını ve En İyi Müşterileri Kullanma: Bir e-ticaret işletmesi durumunda link alma konusunda bu yolu deneyebilirsiniz. Firmanız açısından önceki müşterilerin mi yoksa hala müşteriniz olan kişilerin mi size link vermeye daha yatkın olduğunu düşünmelisiniz. Firmanız için ürünlerinizi veya hizmetlerinizi düzenli olarak kullanan kişiler size link verebilirler. Onlardan değerlendirmeler ve incelemeler talep ederek bu yolla link inşası çalışması yapabilirsiniz. Onlara çeşitli indirimler sunmanız kabul etmelerini sağlayacaktır.

Blog Sahibi Olmanın Zorunluluğu: Sitenizde bir blog yer almıyorsa her şeyi bırakın ve bir blog açmaya başlayın. Bunu ilk defa duymuyor olabilirsiniz. Blog işletmelere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Düzenli olarak güncel bir şeyler yazma, paylaşma ve müşterilere değerli içerikler sunma bunların başında gelmektedir. Bu her şeyi çok daha kolay hale getirebilir ve sektörde doğal linkler almak adına çalışmalarınızı kolaylaştırabilir. Otorite sahibi kişilerin önüne çok daha kolay çıkabilirsiniz. Ancak bunu aktif bir biçimde faaliyet gösterdiğiniz sektörün içerisinde yapmanız gerekmektedir.

Haber ve Basın Sitelerini Takip Etme: Haber türü içeriklerin yer aldığı siteler sektörsel bazda önemlidir. Basın sitelerini mutlaka yakından takip etmelisiniz. Bir yeni ürünün veya hizmetin tanıtımını yapmak için bu en kolay yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda bu yolla kolay bir biçimde link inşası oluşturabilmeniz mümkündür.

Yapılmaması Gerekenler

İçerik Gizleme: Arama motorlarına kullanıcıya gösterdiğiniz içerikten daha farklı bir içerik göstermeniz durumunda bu içerik gizleme yaptığınız anlamına gelir. Link inşası ve içerik oluşturma konusunda bunlar takip edebileceğiniz en kötü yöntemlerden birisidir. Bu sitenizin SEO değerini olabildiğince düşürecektir.

İzinsiz Link Yerleştirme: Sahip olmadığınız bir siteye gizlice link yerleştirme sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Uzun vadede bunlar büyük problemler anlamına gelmektedir. Ancak bu yöntem etik sayılmadığı için ve hızlıca link sayınızın artmasına neden olabileceği için sizi kısa sürede de etki altında bırakabilir.

Link Satın Alma: Her ne kadar yapılacaklar listesinde de yer alsa bile bu yöntemi kullanmak Google’ın sunmuş olduğu yönergelere aykırı hareket etmek anlamına gelmektedir. Google’ın reklam ve site yöneticisi kılavuzunu incelediğiniz zaman yüksek kaliteli sitelerden link satın almanın doğru olduğu kanısına varabilirsiniz. Ancak link satın alma konusunun birbirinden farklı yöntemi bulunmaktadır. Link satın alacağınız yerin epey kaliteli olduğundan emin olmadığınız sürece link satın alma işlemi gerçekleştirmeye çalışmamalısınız.

Link Takası Gerçekleştirme: Google zaman içerisinde çok daha akıllı bir yer haline gelmektedir. Yüksek kaliteli ve otorite sahibi yerlerle link takasında bulunmak kabul edilebilir bir şeydir ancak insanlar bu fikri kötüye kullanmaktadırlar. İnsanlar önlerine çıkan her siteyle link takasına girmeye çalıştıkları için istenmeyen türden yaklaşımlar ortaya çıkabilmektedir. Uzun vadede problem yaşamak istemiyorsanız link takasında bulunduğunuz yerin siteniz ile alakalı yerler olmasına ve yüksek sahip olmalarına dikkat etmelisiniz.

Yönlendirme Türlerine Başvurma: Google sahip olduğum linkleri yönlendirici bulabilir korkusuna sahipseniz bunun gerçekleşme olasılığı biraz fazladır. Diğer taraftan bu çalışmaları yaparken yakalanmanız durumunda tekrar aynı sıralamaya geri çıkmanız mümkün olmayabilir. Yönlendirici yöntemlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Google bu tür yöntemlerden hiç hoşlanmadığı için siteniz yüksek kaliteli linklere sahip olsa bile sizi cezalandırmaktan kaçınmayacaktır.

Sonuç olarak link inşası çalışmaları düzenli olarak değişmektedir. Bugün işe yarayan bir yöntem yarın işe yaramayabilir. Burada önemli olan sürekli olarak blog adresinizin okuyucularını düşünmenizin gerekli olmasıdır. Eğer bir link yazınızla ilgili değilse ve okuyucuya yardımcı olmuyorsa bu durumda uygun bir link inşası çalışması yapmadığınızı kabul etmeniz gerekmektedir.

Bu içeriğimden sonra “Son 10 Yılda Link Oluşturmanın Değişim Gösteren 10 Yönü” başlıklı içeriğimi incelediniz mi? Eğer henüz incelemediyseniz şimdi ziyaret edin: seouzmani.info/link-olusturmanin-degisim-gosteren-10-yonu

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu