SEO

SEO Sıralamanızı Yönetmenin 5 Yolu

Google’da en üst sıraya gelmek için çok uğraştınız ve şimdi sıra yerinizi korumaya mı geldi? Burada yer alan önerilerden yararlanarak sıralamanızı korumayı başarabilirsiniz.

Her sitenin temel amacı süreklilik sağlamak koşuluyla belirli bir miktar trafik elde etmektir. Eğer sitenize ziyaretçi gelmiyorsa, müşteri veya sadık kullanıcı edinme şansınız oldukça düşük olacaktır. Kendinizi Google’ın gözünde otorite sahibi bir yer olarak lanse ettiğiniz zaman Google bunun mükafatını size verecek ve arama motoru sorgularında sıralamanızı yükseltecektir.

Google’ın arama sonuçları sayfasında en üst sıraya geldiğinizde her şey bitmiş olacak mı? Her şeyi başarılı bir biçimde yerine getirerek görevinizi tamamlamış olacak mısınız?

Popüler fikirlerin aksine anahtar kelimede en üst sırada yer almak mücadelenin sadece ilk yarısını oluşturmaktadır. SEO çalışmalarının günden güne gelişen yüzü nedeniyle pazarlamacılar mutlaka son trendlere göre kendilerini güncel tutmalı ve her zaman bu güncelliği sitelerine yansıtmalıdır.

Bu yazıda belirli anahtar kelimeler için elde ettiğiniz birinci sıradaki pozisyonunuzu nasıl koruyabileceğinizden söz edeceğim. Bu stratejiler sizi algoritma güncellemelerinden tamamen korumasa bile bu güncellemelerden en az derecede etkilenmenizi sağlayacaktır.

Sıralamayı Korumanın Yolları

1. Siteyi Güncel Tutma

Gayet açık bir yoldur. İnternet pazarlamacılığı söz konusu olduğu zaman yapılan en büyük hatalardan birisidir. Google her zaman içerik kalitesine ve içeriğin yeniliğine önem verir. Sıralama faktörlerinin en önemlilerinden birisi budur. Bu nedenle sitenizi güncel tutmak sıralamanızı korumanın en iyi adımlarından birisidir.

Devamlı olarak sadece metin tabanlı içeriğe önem vermek arama motoru sıralamanız açısından çok olumlu sonuçlar sunmayacaktır. İçeriklerinizi yeri geldiğinde video ve yeri geldiğinde resimlerle güncel tutmaya özen göstermelisiniz. Bu hem okuyucuların okuma deneyimini iyileştirecek hem de sitenizin daha fazla link alabilmesini sağlayacaktır.

Markanızın görünen yüzünü iyileştirmeye her zaman vakit ayırın. Sitenin düzenini iyileştirmek hemen çıkma oranını düşürecek ve ziyaretçilerin içerikle olan etkileşimlerini yükseltecektir.

“5 Adımda Tam SEO Uyumlu İçerikler Üretin” başlıklı içeriğimi incelemediyseniz size SEO uyumlu içerik üretme konusunda çok faydası olacak içeriğime hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2. Siteyi Hızlandırma

Site hızı Google arama için uzun bir süredir sıralama faktörleri arasında yer alır. Siteniz hızlı yüklenmiyorsa özellikle mobil açısından çok büyük sorun yaşayacağınız ortadadır. Mobil artık yapılan aramalar açısından önemli bir paya sahiptir. Gün içerisinde milyonlarca blog yazısının yayınlandığını düşündüğünüz zaman sitenizin yeteri kadar hızlı olmaması ziyaretçileri alternatif arayışlara yönlendirecektir.

Google site yöneticilerini daima sitelerini hızlandırma konusunda teşvik etmektedir. Mobil cihazlar için site açılma hızının bir saniyeden az olmasını tavsiye etmektedir. Bu süre oldukça az bir süredir ve elde edilmesi belirli koşullar kapsamında mümkün olmayabilir. Ancak yükleme hızında her saniyenin size yüzlerce ziyaretçi kaybettireceğini unutmamalısınız.

Sitenizi hızlandırmak istediğiniz zaman mutlaka bir teknik uzmanla çalışmanıza gerek yoktur. Aşağıda yer alan üç ipucunu uygulayarak sitenizin hızını önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

  • Daha hızlı ve daha güvenilir bir sunucu hizmetine geçmelisiniz.
  • Sitenizde yer alan tüm görsellerin sıkıştırılmasını sağlamalısınız.
  • Yüklenme hızını yükseltmek için içerik sağlama ağı yani CDN kullanmalısınız.

Eğer site açılış hızı konusunda hala sıkıntılar yaşıyorsanız Google tarafından sunulan PageSpeed Insights gibi araçlardan faydalanarak sitenizi yavaşlatan unsurlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenebilirsiniz.

3. Link Oluşturma Çalışmalarını Genişletme

Pazarlamacıların yaptıkları en büyük hatalardan birisi link oluşturma konusunda kaliteden çok miktara önem vermeleridir.

Eğer belirli bir anahtar kelime için sıralamaya sahip olmak istiyorsanız Google’ın sitenizle ilişkilendirmediği noktalardan link almanıza pek gerek yoktur. Link oluşturma çalışmalarınızı aşırı hızlı bir biçimde gerçekleştirirseniz potansiyel olarak sitenizin ceza almasına kapı aralamış olursunuz.

Eğer link oluştururken sadece bir yazıya yönelik link oluşturma çalışması yaparsanız sıralamanızda düşüş yaşanacaktır. Google kullanıcılarının her zaman uygun ve kullanışlı içeriklere ulaşmasını istemektedir.

Anahtar kelime sıralamanızı yönetmeyi başarmak istiyorsanız sitenize gelen linkleri birçok farklı sayfaya yönlendirmeyi başarmalısınız. Bu strateji sahip olduğunuz link profilini güçlendirecek ve Google açısından sitenizin otoritesine büyük katkılar sağlayacaktır.

Link oluşturma konusunda kapsamlı bir içerik daha önceden hazırlamıştım içeriğime hemen ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayın.

4. Giden Linkler ve Dahili Linkler

Sitenize gelen linkler kadar sitenizde yer alan linklerde önemlidir. Otorite sahibi markalara link göndermek Google’ın sitenizin uygunluğunu belirlemesi açısından ona kolaylık sağlar.

Link verdiğiniz sayfaların her zaman sitenize uygun olmasına ve içerikleri okuyacak kişilere değer katmasına dikkat etmelisiniz. Elinizde bulunan içerik ne ile ilgiliyse ilk olarak bu ilgi alanını düşünmeli ve link verirken sitenizin bulunduğu konu alanına dikkat etmelisiniz. Yüksek otoriteli sayfalar olsalar bile sitenizin konusuyla ilgisiz olan yerlere link vermeye çalışmamalısınız.

Dahili link çalışması site içerisinde birbiriyle alakalı sayfalar arasında bağ kurabilmeniz için önem taşır. Anahtar kelime sıralamanızı yükseltmek ve korumak için dahili link çalışmalarının önemi oldukça yüksektir. Dahili link çalışmasını uygun şekilde yapmayı başardığınız zaman arama motorları her sayfanın neye odaklandığını çok daha iyi anlayabilirler. Bununla birlikte akıllıca yapılan dahili link çalışmaları kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlar.

Giden linklere benzer şekilde dahili linkleri de yönetmeyi başarmalısınız. Bir yazıya gereğinden fazla link ekleyerek onun değerini düşürmemelisiniz.

5. Sosyal Medya Varlığı Oluşturma

Sosyal medya etkileşimlerinin aramada doğrudan veya dolaylı olarak sıralamaya etki edip etmediğine yönelik pek çok tartışma vardır. Ancak kesin olan bir şey vardır, arama motorları ön plana çıkan sosyal medya sitelerini otorite sahibi markalar olarak görürler. Facebook, Twitter ve LinkedIn, Google’da yüksek öneme sahip sitelerdir.

Bu ağlardan link almak Google’ın sitenizin uygunluğunu belirleme konusunda etkiye sahiptirler. Ne kadar fazla insan içeriğinizi beğeniyor ve paylaşıyorsa sosyal medya kanallarında her zaman daha fazla görünüme sahip olursunuz. Kaliteli linkler almaya devam ettikçe uzun vadede sıralamanızı korumanız çok daha kolay olayacaktır.

Sitenizin sosyal medya üzerinde görünümünü iyileştirmek ve yükseltmek istiyorsanız şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

  • Her yazınızın yanına sosyal paylaşım butonları eklemelisiniz.
  • İçeriğinizde özel harekete geçirici mesajlar kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Sosyal medya paylaşımları karşılığında kullanıcılara ücretsiz içerikler sunmalısınız.

Son Düşünceler:

Arama motoru optimizasyonu uzun vadeli bir çalışmadır. Bu çalışmaları bir gecede başlayıp bitirmek gibi hayallere sahip olmamalısınız. Genel olarak yaptığınız çalışmaların meyvesini topalamak için birkaç ay beklemeniz gerekir. Yukarıda yer alan beş maddeyi göz önünde bulundurarak sitenizde iyileştirmeler yaparak belirlediğiniz anahtar kelimelerde daha iyi yerlere gelmeyi başarabilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu