SEO Sıralamanızı Yönetmenin 5 Yolu

By | 5 Haziran 2016

Google’da en üst sıraya gelmek için çok uğraştınız ve şimdi sıra yerinizi korumaya mı geldi? Burada yer alan önerilerden yararlanarak sıralamanızı korumayı başarabilirsiniz.

Her sitenin temel amacı süreklilik sağlamak koşuluyla belirli bir miktar trafik elde etmektir. Eğer sitenize ziyaretçi gelmiyorsa, müşteri veya sadık kullanıcı edinme şansınız oldukça düşük olacaktır. Kendinizi Google’ın gözünde otorite sahibi bir yer olarak lanse ettiğiniz zaman Google bunun mükafatını size verecek ve arama motoru sorgularında sıralamanızı yükseltecektir.

Google’ın arama sonuçları sayfasında en üst sıraya geldiğinizde her şey bitmiş olacak mı? Her şeyi başarılı bir biçimde yerine getirerek görevinizi tamamlamış olacak mısınız?

Popüler fikirlerin aksine anahtar kelimede en üst sırada yer almak mücadelenin sadece ilk yarısını oluşturmaktadır. SEO çalışmalarının günden güne gelişen yüzü nedeniyle pazarlamacılar mutlaka son trendlere göre kendilerini güncel tutmalı ve her zaman bu güncelliği sitelerine yansıtmalıdır.

Bu yazıda belirli anahtar kelimeler için elde ettiğiniz birinci sıradaki pozisyonunuzu nasıl koruyabileceğinizden söz edeceğim. Bu stratejiler sizi algoritma güncellemelerinden tamamen korumasa bile bu güncellemelerden en az derecede etkilenmenizi sağlayacaktır.

1. Siteyi Güncel Tutma

Gayet açık bir yoldur. İnternet pazarlamacılığı söz konusu olduğu zaman yapılan en büyük hatalardan birisidir. Google her zaman içerik kalitesine ve içeriğin yeniliğine önem verir. Sıralama faktörlerinin en önemlilerinden birisi budur. Bu nedenle sitenizi güncel tutmak sıralamanızı korumanın en iyi adımlarından birisidir.

Devamlı olarak sadece metin tabanlı içeriğe önem vermek arama motoru sıralamanız açısından çok olumlu sonuçlar sunmayacaktır. İçeriklerinizi yeri geldiğinde video ve yeri geldiğinde resimlerle güncel tutmaya özen göstermelisiniz. Bu hem okuyucuların okuma deneyimini iyileştirecek hem de sitenizin daha fazla link alabilmesini sağlayacaktır.

Markanızın görünen yüzünü iyileştirmeye her zaman vakit ayırın. Sitenin düzenini iyileştirmek hemen çıkma oranını düşürecek ve ziyaretçilerin içerikle olan etkileşimlerini yükseltecektir.

“5 Adımda Tam SEO Uyumlu İçerikler Üretin” başlıklı içeriğimi incelemediyseniz size SEO uyumlu içerik üretme konusunda çok faydası olacak içeriğime hemen buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2. Siteyi Hızlandırma

Site hızı Google arama için uzun bir süredir sıralama faktörleri arasında yer alır. Siteniz hızlı yüklenmiyorsa özellikle mobil açısından çok büyük sorun yaşayacağınız ortadadır. Mobil artık yapılan aramalar açısından önemli bir paya sahiptir. Gün içerisinde milyonlarca blog yazısının yayınlandığını düşündüğünüz zaman sitenizin yeteri kadar hızlı olmaması ziyaretçileri alternatif arayışlara yönlendirecektir.

Google site yöneticilerini daima sitelerini hızlandırma konusunda teşvik etmektedir. Mobil cihazlar için site açılma hızının bir saniyeden az olmasını tavsiye etmektedir. Bu süre oldukça az bir süredir ve elde edilmesi belirli koşullar kapsamında mümkün olmayabilir. Ancak yükleme hızında her saniyenin size yüzlerce ziyaretçi kaybettireceğini unutmamalısınız.

Sitenizi hızlandırmak istediğiniz zaman mutlaka bir teknik uzmanla çalışmanıza gerek yoktur. Aşağıda yer alan üç ipucunu uygulayarak sitenizin hızını önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

 • Daha hızlı ve daha güvenilir bir sunucu hizmetine geçmelisiniz.
 • Sitenizde yer alan tüm görsellerin sıkıştırılmasını sağlamalısınız.
 • Yüklenme hızını yükseltmek için içerik sağlama ağı yani CDN kullanmalısınız.

Eğer site açılış hızı konusunda hala sıkıntılar yaşıyorsanız Google tarafından sunulan PageSpeed Insights gibi araçlardan faydalanarak sitenizi yavaşlatan unsurlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenebilirsiniz.

3. Link Oluşturma Çalışmalarını Genişletme

Pazarlamacıların yaptıkları en büyük hatalardan birisi link oluşturma konusunda kaliteden çok miktara önem vermeleridir.

Eğer belirli bir anahtar kelime için sıralamaya sahip olmak istiyorsanız Google’ın sitenizle ilişkilendirmediği noktalardan link almanıza pek gerek yoktur. Link oluşturma çalışmalarınızı aşırı hızlı bir biçimde gerçekleştirirseniz potansiyel olarak sitenizin ceza almasına kapı aralamış olursunuz.

Eğer link oluştururken sadece bir yazıya yönelik link oluşturma çalışması yaparsanız sıralamanızda düşüş yaşanacaktır. Google kullanıcılarının her zaman uygun ve kullanışlı içeriklere ulaşmasını istemektedir.

Anahtar kelime sıralamanızı yönetmeyi başarmak istiyorsanız sitenize gelen linkleri birçok farklı sayfaya yönlendirmeyi başarmalısınız. Bu strateji sahip olduğunuz link profilini güçlendirecek ve Google açısından sitenizin otoritesine büyük katkılar sağlayacaktır. Link oluşturma konusunda kapsamlı bir içerik daha önceden hazırlamıştım içeriğime hemen ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için tıklayın.

4. Giden Linkler ve Dahili Linkler

Sitenize gelen linkler kadar sitenizde yer alan linklerde önemlidir. Otorite sahibi markalara link göndermek Google’ın sitenizin uygunluğunu belirlemesi açısından ona kolaylık sağlar.

Link verdiğiniz sayfaların her zaman sitenize uygun olmasına ve içerikleri okuyacak kişilere değer katmasına dikkat etmelisiniz. Elinizde bulunan içerik ne ile ilgiliyse ilk olarak bu ilgi alanını düşünmeli ve link verirken sitenizin bulunduğu konu alanına dikkat etmelisiniz. Yüksek otoriteli sayfalar olsalar bile sitenizin konusuyla ilgisiz olan yerlere link vermeye çalışmamalısınız.

Dahili link çalışması site içerisinde birbiriyle alakalı sayfalar arasında bağ kurabilmeniz için önem taşır. Anahtar kelime sıralamanızı yükseltmek ve korumak için dahili link çalışmalarının önemi oldukça yüksektir. Dahili link çalışmasını uygun şekilde yapmayı başardığınız zaman arama motorları her sayfanın neye odaklandığını çok daha iyi anlayabilirler. Bununla birlikte akıllıca yapılan dahili link çalışmaları kullanıcıların site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlar.

Giden linklere benzer şekilde dahili linkleri de yönetmeyi başarmalısınız. Bir yazıya gereğinden fazla link ekleyerek onun değerini düşürmemelisiniz.

5. Sosyal Medya Varlığı Oluşturma

Sosyal medya etkileşimlerinin aramada doğrudan veya dolaylı olarak sıralamaya etki edip etmediğine yönelik pek çok tartışma vardır. Ancak kesin olan bir şey vardır, arama motorları ön plana çıkan sosyal medya sitelerini otorite sahibi markalar olarak görürler. Facebook, Twitter ve LinkedIn, Google’da yüksek öneme sahip sitelerdir.

Bu ağlardan link almak Google’ın sitenizin uygunluğunu belirleme konusunda etkiye sahiptirler. Ne kadar fazla insan içeriğinizi beğeniyor ve paylaşıyorsa sosyal medya kanallarında her zaman daha fazla görünüme sahip olursunuz. Kaliteli linkler almaya devam ettikçe uzun vadede sıralamanızı korumanız çok daha kolay olayacaktır.

Sitenizin sosyal medya üzerinde görünümünü iyileştirmek ve yükseltmek istiyorsanız şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Her yazınızın yanına sosyal paylaşım butonları eklemelisiniz.
 • İçeriğinizde özel harekete geçirici mesajlar kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Sosyal medya paylaşımları karşılığında kullanıcılara ücretsiz içerikler sunmalısınız.

Son Düşünceler:

Arama motoru optimizasyonu uzun vadeli bir çalışmadır. Bu çalışmaları bir gecede başlayıp bitirmek gibi hayallere sahip olmamalısınız. Genel olarak yaptığınız çalışmaların meyvesini topalamak için birkaç ay beklemeniz gerekir. Yukarıda yer alan beş maddeyi göz önünde bulundurarak sitenizde iyileştirmeler yaparak belirlediğiniz anahtar kelimelerde daha iyi yerlere gelmeyi başarabilirsiniz.

Değerli takipçilerim, içeriğimi sonuna kadar incelediğiniz için çok teşekkür ederim. Umarım bu makale sizler için faydalı olmuştur. Bütün bu içeriğime istinaden Google sıralamalarınızı kontrol etmenize yardımcı olacak Google sıra bulucu araçları bir diğer içeriğimde paylaştım. Google sıra bulucu araçlar içeriğime hemen ulaşmak için tıklayınız.

69 thoughts on “SEO Sıralamanızı Yönetmenin 5 Yolu

 1. Davut Şahin

  Siteyi güncel tutma seo için en önemli bir olaydır, sosyal medyada konuları belirli zaman arasında paylaşmada çok önemli, bu güzel makaleyi paylaştığınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba Davut Bey, değerli yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 2. seams

  Makaleniz, bana çok şey kattı. Makalede geçen sosyal medya varlığı oluşturma kısmını siteme uygulayacağım. SEO için en önemli yer sosyal medya olduğunu tekrar anlamış oldum, teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Mert YILMAZ

  Makaleniz sayesinde SEO’ya bakış açımı değiştirdim. Sitem üzerinde tavsiyelerini uygulayacağım. Teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 4. Sohbet

  Güzel makale olmuş yararlı. Nasıl yönetilir çok iyi acıklanmış backlink. Dikkatli şekilde okudum çok begendim ve yararlı olmuş tavsiye ederim.

  Yanıtla
 5. Ümit

  Sitenin güncellenmesi ve sitenin aktif bir ziyaretçi kitlesine sahip olmasının önemli bir etken olduğunu düşünüyorum

  Yanıtla
 6. Çagrı Akkuş

  Son zamanlardaki en güncel seo sitesi diyebilirim umarım güncel tutmaya devam edersiniz.

  Yanıtla
 7. minik bayan

  Google son yıllarda sürekli sistemlerini değiştirse de mantık hep aynı , kullanıcı memnuniyetini sağlayan içerikleri ilk sıralara almaya çalışıyor.
  Güzel bir içerik olmuş , iyi bloglamalar 🙂

  Yanıtla
 8. özgür gündüz

  Aslında çok daha fazla ama ilk etapta bunları halletmek güzel bir başlangıç olacak

  Yanıtla
 9. PMYO

  Çok teşekkürler hocam sürekli takipteyim artık yeni sitemi iyi yerleri getircem.

  Yanıtla
 10. Ahmet Melih

  Seonun çok önemli oldugunu bılıyorum.Seo hakkında yeterli kaynak yok ulkemızde ne yazkık kı.Oncelıkle turkce dogru bılgı kaynagı olusturdugunuz ıcın sonrasında ıse bu makalenız ıcın tesekkurkerımı sunarım.Sizi uzun zamandır takıp ediyorum sıralamalarım yukseldı sayenızde!Çok teşekkurler seouzmanı 😀

  Yanıtla
 11. Samet Çiftci

  Şu ana kadar bu konu hakkında birçok video izledim, pdf okudum. Fakat gerçekten bu kadar kaliteli bir bilgi ile karşılaşmamıştım. Kafamdaki birçok sorunun cevabını aldım ve bu konuda öğrendiklerimi gerçekleştireceğim internet projelerinde kullanmak için sabırsızlanıyorum. 🙂 Gerçekten çok teşekkürler.

  Yanıtla
 12. Ege

  SEO hakkında çok bilgi sahibi olmasamda bu işime yarayabilir. Bir yerden başlamak lazım.

  Yanıtla
 13. Erman Güneş

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, güzel bir yazı hazırlamışsınız.

  Yanıtla
 14. Faruk Altıkardeş

  Makaleniz bana çok şey kattı,sitem hakkında gerçekten iyi bir seo bilgisine sahip oldum ve şuanda bu biglileri kullanarak sitemin seosunu arttırmayı düşünüyorum.Yardımınız oldu,teşekkürler.

  Yanıtla
 15. necmettin adıgüzel

  Güncel bilgilere ulaşmak gerçekten çok önemli.seouzmanı bu konuda çok iyi..

  Yanıtla
 16. Sosyal Veri

  Google’nin yaptığı son algoritma güncellemelerin de sağladığı yükselme yöntemlerine değinmişsiniz. Başarılı bir makale olmuş.

  Yanıtla
 17. seams

  Makale gerçekten güzel anlatılmış. SEO Sıralamanızı yönetmenin 5 yolununu sayenizde öğrenmiş oldum.

  Yanıtla
 18. Cüneyt

  Ben bu kadar yararlı bilgiyi bir arada görmemiştim. Sıralama gerçekten de önemli ve bir o kadar da SEO uğraştırıcı.

  Yanıtla
 19. Ceviz fidani

  en önemli unsurun özgün içerik ve güncellik olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar sosyal paylaşım sitelerinin önemi tartışıla dursada. Özgün ilgi çekici yazılar her türlü kazanacaktı.

  Yanıtla
 20. murat hozer

  Bende siteme uyguladım ve seo bakımından çok yararlı bir yazı teşekkürler

  Yanıtla
 21. tüfek

  Çok detaylı ve faydalı bir yazı olmuş elinize saglık.Sıralamada kalıcı olmak biraz zor çünkü seo işi rekabete bindi ama bu 5 yolla sıralamayı yönetmek mümkün tşkler

  Yanıtla
 22. Cengiz Küçük

  Makaleniz oldukça yararlı ve bana çok şey kattı. Bu güzel yazılarınızın devamını diliyorum. Teşekkürler.

  Yanıtla
 23. Sude

  Hocam bu konuda ben çok zorlanıyorum, sayfam bir gün ilk sayfada ikinci gün 5. sayfaya düşüyor bu monotonluk sürekli devam etmekte bir sabitlenemedim gitti. 🙁

  Yanıtla
 24. alperen gökhan

  Bu aralar Google’da bir dalgalanma var sanırım. Sürekli sıram değişiyor. Şu an için site üzerinde herhangi bir seo çalışması da yapılmamasına rağmen sıralaması sürekli değişmektedir. Hayır olsun 🙂
  Makaleniz için teşekkürler.

  Yanıtla
 25. Teknoloji Blogu

  Güncellik son zamanda en ön planda olan konulardan biri durumunda. Sitenin güncel olmaması demek, sadece çalışmanın yeterli olmayacağı anlamına gelir. Tabi anlık olarak ilk sıraya çıkarmak mümkün siteyi fakat kalıcılık için güncellik önemli.

  Yanıtla
 26. Ata Kartal

  Güzel bir makale çıkarmışsınız. SEO sıralamasını bu 5 yöntem ile gerçekten rahat bir şekilde yönetebiliriz. Teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
 27. Doğuşhan Balcı

  Özgün içeriğin ve güncelliğin yanı sıra ziyaretçiyi sitede de tutmak gerek bana kalırsa. 500 – 600 kelimelik bir içeriği 200-300 kelimeye sığdırmak ziyaretçinin hızla siteden çıkmasına sebep olur. bilgiler için teşekkürler.

  Yanıtla
 28. Eren ORHAN

  Hit ve sıralama yükseltmek konusunda, en etkili olanlar siteyi güncel tutabilmek ve sosyal medyanın aktif olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum, özellikle güncel konular ve googleda ki güncel kelimelere odaklı yazıların yazılması çok faydalı.

  Yanıtla
 29. Orhun

  Güzel ve ayrıntılı bir makale olmuş, tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

  Yanıtla
 30. Erhan Harputlugil

  Güncellik en önemli şeylerin başında geliyor bahsettiğiniz gibi o olmadan başka bir şey olmuyor, site hızı ve sosyal medya faktörü de çok önemli etkenler.

  Yanıtla
 31. Doğuşhan

  Siteyi hızlandırmak beni bir anda 3. sayfadan ilk sayfaya getirdi, oldukça önemli bir madde.

  Yanıtla
 32. film izle

  Anlatımınız için teşekkürler anlatımın içinde benim bile bilmediğim hususlar varmış. Site hızlandırma konusunda gerçekten çok haklısınız site uzun bir sürede açılırsa ciddi bir ziyaretci ve hit düşüşü yaşamakta siteler.

  Yanıtla
 33. Görkem CAN

  Kaliteli bir domain ve hızlı bir hosting bu işin olmazsa olmazlarındandır.

  Yanıtla
 34. Şafak Ergin

  Link stratejileri eskiden şimdiki durumdan çok daha güçlüydü. Sırf çeşitli link verme çalışmalarıyla ilk sayfada dördüncü ve beşinci sıralarda çıkabiliyorduk. Ancak şu anda durum çok farklı, değişiklikler çok, pagerank gitti, içeriğin önemi arttı, sosyal medyanın önemi arttı. Yine de haksız rekabet devam ediyor, sektörde başarı sağlayamamış birçok firma üstte çıkabiliyor.

  Yanıtla
 35. Gazete ilan

  Seo konusunda gösterdiğiniz bu yolları uygulayıp güzel sonuçlar elde edilebilir. Paylaşımlarınız son derece faydalı olmuş.

  Yanıtla
 36. halı yıkama makinası

  Bu beş maddeyi bu şekilde açıklamanıza sevindim. Link takası konusunda da yapılan onlarca hata var. Bir kısmını zamanında ben de yaptım. Geri dönüşü son derece zor ve süreklilik sağlanmazsa gerçekten de hiçbir işe yaramıyor. Sektörümdeki firmalarla rekabet çok zor değil, ancak çoğunun çalışma metodu hakkında bilgi almak son derece zor.

  Yanıtla
 37. Film İzle

  Gerçekten Seo ayarları güzel anlatmıssınız hepsını kendı sitemde denedim ve gayet başarılı bir gelişme katettim sizinde bu ayaları denemenizde fayda olucaktır siteniz en kısa sürede sıralamada ilk 10 na girecektir teşekkürler bilgilerınızı paylaştıgınız için

  Yanıtla
 38. Yavuz Selim ŞAHİN

  seo yapılandırması hakkında gördüğüm en açıklayıcı makale desem yeri var. Hepsini kendi web sitemde uygulamayı düşünüyorum olumlu sonuç alacagımdan eminim tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar makalelerinizin devamını bekliyorum 🙂

  Yanıtla
 39. mehmet çınar

  Ne yaptıysam olmuyor, başarılı olamıyorum diyordum. Ancak web siteniz bana ilham kaynağı oldu. Ücretli inceleme yapabiliyor musunuz?

  Yanıtla
 40. paylasimhastasi

  Bu güzel ve değerli yazı için teşekkür ederiz. Umarım daha yeni ve güzel yazılarınızı okumak naship olur takipteyiz.

  Yanıtla
 41. Murat Özer

  Makalenizi Sıkılmadan okudum çok güzel anlatmışssınız Anlattığınız herşeye katılıyorum Teşekür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
 42. agario

  teşekkür ederim. bu bilgileribizler icin paylastıgınıza ssürekli okuyarak seo yönetmeyi ögreniyorum

  Yanıtla
 43. Onur İrfan Çelik

  Seo Hakkında Araştırmalar Yapıyorum. Yazınız Bana Gerçekten Çok Şey Kattı. Güzel Yazınız İçin Teşekkürler

  Yanıtla
 44. sinan

  birde şu kaynak sorunu olmazsa.yabancılarda her türlü kaynak var ama türkler olunca kimse kaynak paylaşmaz başkasıyla

  Yanıtla
 45. Kuaforunden

  Güzel ve anlaşılır paylaşımınız için gerçekten sonsuz teşekkürler blogunuzu takip listeme almış bulunmaktayım 🙂

  Yanıtla
 46. Yavuz Selim ŞAHİN

  Yorumunuz yönetici onayı bekliyor.
  Güzel ve anlaşılır paylaşımınız için gerçekten sonsuz teşekkürler blogunuzu takip listeme almış bulunmaktayım

  Yanıtla
 47. sare medya

  Seo google için çok önemli özellikle reklamlara çok para vermek istemeyenler için vazgeçilmez

  Yanıtla
 48. Orhan Ocak

  Peki WordPress için hangi cache eklentisini tavsiye edersiniz? Site hızlandırmak için doğru bir tercih mmi olacaktır.

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba Orhan Bey, değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
   Sorunuza gelecek olursam, benim de aktif olarak kullanmış olduğum WP Super Cache eklentisini önerebilirim.

   Yanıtla
    1. Furkan Post author

     Merhaba, çok fazla eklenti kullanmıyorum açıkçası. Ancak SEO noktasında sadece All in One SEO Pack eklentisini kullanıyorum, işimi fazlasıyla görüyor.

     Yanıtla
 49. badana boya

  siteyi güncel tutma olayı biraz sıkıntılı olsada google sevdigi icin ugraş istiyor

  Yanıtla
 50. Baran

  Pagespeed’de sürekli resimleri optimize edin uyarısı alıyorum. Bunun için en iyi eklenti hangisi?

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba,
   WP Smush eklentisini önerebilirim görselleri sıkıştırmanız için.

   Yanıtla
 51. Kisabilgim

  Siteyi sürekli olarak güncel tutuyorum ve özgün içerik giriyorum, nadir de olsa backlink alıyorum (yılda 1,2 ) ancak halen hedeflediğim değerleri görebilmiş değilim : ) Bunu neye bağlıyorsunuz?

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba,
   Yılda bir iki kere aldığınız backlink çeşiti nedir? Bunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilirim…

   Yanıtla
 52. Teknoloji Haberleri

  Bu konu adına başarılı bir makale çok başarılı ve geniş bir açıklama olmuş emeğinize sağlık ve teşekkürümü borç bilirim işime yaradı ayrıca bir sorum daha olacak Anahtar kelimeleri bulabileceğim bir site varmıdır trends olanları?

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba,
   SEMRush, Ahrefs Keywords Explorer ve keywordtool.io web sayfasını inceleyebilirsiniz.

   Yanıtla
 53. safak hesapla

  Yazılarınızı devamlı takip ediyorum ve ilgiyle okuyorum tek tek keywordler ile ilgili bir sorum var ücretsiz olarak önerebileceğiniz bir program veya web sitesi var mı keyword sıralamalarını görebilmek için ? Hepsi belli bir yerden sonra ücret istiyor ne yazıkki kwfinder ahrefs semrush keywordtool vs…

  Yanıtla
 54. diyet listesi

  harika bi yazı dizisi seo hakkındaki neredeyse tüm yazıları okudum ve kendimi sizin sayenizde geliştirdiğimi düşünüyorum… teşekkürler.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın