SEO

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama Rehberi

Ödüllü bir yazar olabilirsiniz ancak kalem ve kağıt uzmanlığınızın dijital dünyada dönüşümü çok daha farklıdır. Pek çok yetenekleri olan yazar ve olağanüstü girişimci online ortamda var olmak için çaba göstermektedirler. Bunun nedeni ise oldukça açık. Yazılan içeriklerin SEO ile uyumluluğu büyük bir soru işaretidir. Gelin SEO uyumlu içerik hazırlamak konusunda ki bütün soru işaretlerini birlikte giderelim.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçeriğinizi arama motorlarına nasıl uygun şekilde uyarlayacak olduğunuzu bilmiyorsanız, tüm çabalarınız sonuç vermeyecektir. Değerli, alakalı, ilgi çekici içerik oluşturmak, denklemdeki değişkenlerden sadece biridir. Onu optimize etmek görünürlük, okuyucular ve nihayetinde müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır.

Dolayısıyla, artık işleri doğru şekilde yapmak istiyorsanız en iyi SEO uygulamalarını sağlam bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. SEO’nun yönlerini öğrenmeniz ve içeriğinizi performansınızı yükseltmeye yardımcı olmak için optimize etmelisiniz. Aşağıdaki ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kitlenize Yazın

Kitlenize Yazın

Bunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak üzerinden geçmekte fayda vardır. Hedef kitleniz kim ise onun için yazmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Bununla birlikte, bu adım en kritik ve görünüşte en kolay adım gibi gelmektedir. Çoğu insan bu adımı hala yanlış anlamaktadır. Her işletme sahibi ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde bilmektedir. Sonuç olarak, bir şeyler sunmak ve bir teklif hazırlamak onlar için işin kolay kısmıdır.

Zor olan kısım ise hedef kitleye uyacak şekilde ayarlama yapmaktır. Elbette, herkesin içeriği kimin için hedeflemekle ilgili kabaca bir fikri vardır. Ancak, kapsamlı kitle araştırması yaparken, müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hedef kitlenizin tüm demografik özelliklerini anlamak zorunludur. Bu şekilde içeriğinizi hedef kitlenin beklentilerine göre düzenlemeniz mümkün hale gelmektedir.

Başka bir deyişle, içeriğinizi okuma ve işletmeniz ile etkileşim kurma konusunda hedef kitlenizi anlamak zorundasınız. Amaçları ve umutları nelerdir? İçerikte ne tür bilgiler bulmayı beklemektedirler? Bu bilgiler hayatlarını ve işletmelerini iyileştirmelerine yardımcı olacak mı?

Bunları ve diğer ilgili soruları cevaplayabilmek için bir kitle karakteri oluşturmalısınız. Bu karakter online olarak ulaşmak istediğiniz kişileri temsil edecektir. Bunu, sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenen bir kişinin karakter tipi olarak düşünmelisiniz.

Hedef kitlenizin güdülerini ve arzularını bilmek, tüketmekten zevk alacakları içeriği yazmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca onlarla özdeşleşmeyi kolaylaştıracaktır. Sadece gerçekleri toplamak ve sıkıcı bir kurumsal sesle yazmak size hiçbir şekilde yardımcı olmayacaktır.

Büyüleyici Başlıklar Yazın

Büyüleyici Başlıklar Yazın

Bir kitabı kapağına göre yargılamamak gerektiğini bilsek bile çoğumuz bunu yapıyoruz. Doğamızda olan bir şey ve muhtemelen var olmaya devam edecek. Raflarda binlerce farklı cilde bakarak bir kitapçıya girdiğinizi hayal edin. Okumak, gözünüze çarpan her şeyi gözden geçirmek yıllar alacaktır.

Bu yüzden ilk seçimi kapağa bakarak yaparız. Daha doğrusu, kitabın başlığına bakarız, onun ne olduğunu ve ilk etapta ilgilenip ilgilenmeyeceğimizi fark etmeye çalışırız.

İçerik farklı değildir. Aklınıza gelebilecek her konuda yüz binlerce içerik bulabilirsiniz. Hangisini tüketeceğinize karar vermeden önce bir düşünürsünüz. İnsanların hepsini tıklamasını ve birkaç cümle okumasını beklemek elbette saçma olacaktır.

Doğal olarak, arama sonuçları açıldığında gördükleri ilk şeyi gözden geçirerek seçim yaparlar. Bu şey başlıktır. Bu yüzden okuyucunun ilgisini çekecek ve içeriğin geri kalanını okumalarını sağlayacak yaratıcı ve büyüleyici başlıklar yazmak kritik öneme sahiptir.

Oluşturduğunuz içeriğin başlığı kitlenizin dikkatini çekmezse, arama motoru sonuç sayfasında çekici görünen farklı bir siteye geçiş yapacaklardır. Peki, onları çekecek ve hatta içeriğinizi okumaya istekli hale getirecek başlıkları nasıl yazacaksınız?

 • Onlara yazının ne hakkında olduğunu söyleyin – İçeriğiniz tek bir temel kavram etrafında dönmelidir. Okuyuculara bunun neden önemli olduğunu ve onlarla nasıl ilişkili olduğunu söyleyerek başlığınızı bir fikir etrafında oluşturmaya çalışmalısınız.
 • Sonuçlara yönelik ipuçları verin – İçeriğin kitleniz için ne yapacağını düşünün. İçeriğinizi okumaya zaman ayırarak neler öğrenecekler ve neler başaracaklar? Bu onların hayatlarını ve işlerini nasıl etkileyecek?
 • Sayıları kullanın – Listeleri ve sayıları severiz. Kafamızdaki şeyleri organize etmeyi ve ezberlemeyi kolaylaştırırlar. Nasıl kilo vereceğiniz hakkında yazmak yerine, başlığınızı içeriğinizi daha çekici ve sindirimi kolaylaştıracak şekilde ifade edin.
 • Kısa ve öz olmasını sağlayın – Okuyucuları kelimelerle etkilemeye çalışmak muhtemelen geri tepecektir. Sorunlarına veya içinde bulundukları duruma basit ve kolay bir çözüm aramaktadırlar. Öyleyse aradıklarını onlara verin. Sadelik çok önemlidir. Yazdığınız konuya ve okuyucuların elde edecekleri sonuçlara odaklanın.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerden Yararlanın

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerden Yararlanın

Kitlenizin ne istediğini anlamak yeterli değildir. Ayrıca, bunu nasıl elde etmeyi planladıklarına da aşina olmalısınız. Bahsettiğimiz, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bulmak için arama motorlarını nasıl kullandıklarıdır. Daha spesifik olarak, web ortamında içeriğinizi bulmak için Google’a yazdıkları kelimeleri düşünmelisiniz.

Anahtar kelimeler, söylenen kelimelerden ve kelime öbeklerinden başka bir şey değildir. Doğal olarak, örneğin ikinci el araba satma işindeyseniz, bu birincil anahtar kelimeniz olacaktır. Başlığa, meta açıklamaya ve içeriğin gövde kısmına “ikinci el araba” eklemek istersiniz. Burada sorun ise herkesin aynı şeyi yapacak olmasıdır.

Peki insanların rakiplerinizin yerine içeriğinizi bulmasını nasıl sağlayacaksınız? İçeriğiniz ile hedeflediğiniz anahtar kelime havuzunu genişletmelisiniz. Daha önce kullanılmış olan otomobilleri arayan herkes arama motoruna “kullanılmış arabalar” yazmayacaktır. Pek çok kişi, online olarak aradıklarını bulmak için farklı kelimeler kullanacaklardır.

Bununla birlikte, ne aradıklarını anlamak için bir zihin okuyucu olmanıza gerek yoktur. Kitlenizin en sık kullandığı kelimeler ve kelime öbekleri için web ortamını tarayacak düzinelerce farklı program ve araç vardır.

Tamamen ücretsiz olan bu programlardan biri Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracıdır. Tek yapmanız gereken birincil anahtar kelimenizi yazmaktır. Program, sıklık ve arama hacmi ile birlikte diğer uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sizin için bulacaktır.

Anahtar Kelimeleri Doğal Olarak Kullanın

İçeriğiniz ile alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir listesi olduğunda, bir sonraki adım, bunları organik olarak içeriğe dahil etmektir. Süreci daha da kolaylaştıracak bir uygulama, oturmadan ve yazmaya başlamadan önce bir makale yapısı oluşturmaktır.

Metinde ele alacağınız konunun tüm farklı yönlerini düşünün. Ardından, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri çok fazla rahatsız edici olmadan nereye dahil etmeniz gerektiğini düşünün. İstemeniz gereken son şey, cümlelerinizi, hatta bir paragrafın tamamını, sadece beş kelimelik bir ifadeye sığdırmak olacaktır.

Akılda tutulması gereken bir başka şey, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin tam eşleme şeklinde yazılmasının şart olmamasıdır. Ayrıntılı bir bulmacayı çözmek veya gramer olarak yanlış ifadeler kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Google’ın algoritmaları, durak kelimelerine ve noktalama işaretlerine bakılmaksızın anahtar kelimeleri tanımaktadır.

Ayrıca, kullandığınız anahtar kelimeleri takip etmek ve metninizin tamamen SEO için optimize edilmiş olmasını sağlamak için önerilen birkaç kullanışlı araç vardır. SEMrush bu araçlardan en dikkat çekici olandır. Size alakalı anahtar kelimelerin bir listesini sunacak ve onları takip etmeyi kolaylaştıracaktır.

Son bir şey, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. İçeriğinizi anahtar kelimelerle doldurmaya çalışmamalısınız. Hedef anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanırsanız, işletmenize faydadan daha fazla zarar verirsiniz. Google içeriğinizi cezalandırır ve sitenizin sıralamasını düşürür.

Google’ın sizi cezalandırmaya başladığı sabit bir yüzde yoktur. Ancak çoğu SEO uzmanı bunun yüzde 3-5 arasında olduğuna inanmaktadır. Gerçekçi olmak gerekirse, içeriğin mümkün olduğunca doğal göründüğünden emin olmalısınız.

Okunabilirliği Geliştirin

Okunabilirliği Geliştirin

Konuya bağlı olarak oluşturduğunuz içeriğin uzunluğu değişecektir. Bazen, kitlenin ne hakkında konuştuğunu ve aktardığınız bilgileri nasıl kullanacaklarını anlaması için ayrıntılı bir açıklama yapmak gerekebilecektir. Bununla birlikte, bu istedikleri cevapları almak için on beş dakika bir içeriği okumak isteyecekleri anlamına gelmemektedir.

Her şey daha az zaman ve dikkat süresiyle ilgilidir. Yeni bilgileri ezberleme yeteneği hakkında çok daha ilgilidir. Sadece okul yıllarındaki temel gereksinimlere ve vurgulayıcı kelimelere odaklanmanız yeterli olacaktır. Bazı öğrenciler, öğrenme sürecini daha az sıkıcı hale getirmek için bilgileri listeleyip kategorilere ayırarak kendi notlarını bile yazmışlardır.

Aynı ilke içerik için de geçerlidir. Sadece değeriyle ilgili değil, okunabilirlik de önemli bir rol oynamaktadır. Oluşturduğunuz içeriklerin belirli bölümlerini vurguladığınız zaman onların önemini vurgulamış olursunuz. Bu sadece metnin sıradanlığını kırmakla kalmaz, aynı zamanda önemli bilgilerin hatırlanmasını kolaylaştıracaktır.

 • İçeriğinizi birden çok başlıkta düzenleyin – Metnin içerindeki her mantıksal bütünün başlığı olmalıdır. Bir alt konudan diğerine geçiş yaptığınızda, bu değişikliği vurgulamak için bunları kullanmak önemlidir. Başlıklar farklı bölümler için mini başlık görevi görürler. Okuyucunun metindeki tüm bilgileri takip etmesini kolaylaştırır. Ayrıca, başlıklar içeriğinizi görsel olarak daha çekici kılarlar.
 • Normdan sapmayın – Sektör standartları herhangi bir başlığın ardından maksimum 300 kelime yazılması gerektiğini belirtir. Okuyucular zor okunan paragraflardan hoşlanmadığı için buna uymalısınız. 300 kelimenin üstüne çıkmanız gerektiğinde farklı bir alt başlık kullanmayı düşünün.
 • Listeleri ve madde işaretlerini kullanın – İçeriğinizi sindirimi daha kolay olan daha küçük paragraflara ayırdığınızda, okunabilirliğini önemli ölçüde yükseltirsiniz. Aynı zamanda, okuyucunun içerikten önemli bilgi parçalarını almasını sağlarsınız.
 • Hikayenizi anlatmak için resimleri kullanın – Bir resim içeriğiniz ne olursa olsun harikalar yaratmasına yardımcı olacaktır. Önümüzdeki dakikalarda okuyucunun unutacağı kelimeleri kullanmak yerine görselleri kullanın.

Meta Başlığı ve Meta Açıklamayı Kullanın

Meta Başlığı ve Meta Açıklamayı Kullanın

İçeriğe ait başlık teknik olarak kitlenizin göreceği ilk şey değildir. Bunun yerine, belirli bir anahtar kelimeyi Google’a girdiklerinde içeriğiniz ile ilgili arama sonuçlarında ilk görecekleri şey onun meta başlığı ve meta açıklaması olacaktır.

Meta başlık ve meta açıklama arama motoru sonuç sayfasında görünürler. Okuyucularınızın dikkatini çeken ilk kısımlar bunlardır. Daha önce herhangi bir şeyi Google’da aradıysanız daha önce meta başlık ve meta açıklama ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.

İçeriğin meta başlığı ve normal başlığı aynı olsa da bunlar farklı olabilir. Önemli olan, başlığınızı yazarken kullandığınız ilkeleri izleyerek birincil anahtar kelimenizi başlığa dahil etmek istemenizdir.

Meta açıklama ile ilgili olarak, söz konusu anahtar kelimeyi içermesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu tür bir ön izleme, okuyucunuza bağlantınızı tıkladıktan sonra ne öğreneceklerini gösterme fırsatınız olacaktır. Burada, onlara içeriğinizin ne hakkında olduğunu tam olarak söyleyebilirsiniz. Ayrıca onları bağlantıya tıklamaya teşvik etmek istersiniz.

Burada vurgu yine kısa olmalıdır. Meta açıklamanın sığabileceği sınırlı sayıda piksel vardır. Google 160 karakterin üstündeki herhangi bir şeyi kesme eğilimindedir. Kitleniz bu cümlenin ikinci kısmında ne dediğinizi merak edeceklerdir.

İçeriğinizden bir kısmı meta açıklamanız olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz yeni cümleler kullanarak meta açıklamanızı yazabilirsiniz. Meta bilgilerin içeriğin ana fikrini yansıtması gerektiğini unutmayın. Asla tekrara düşmemeli ve yanıltıcı bir açıklama yazmamalısınız.

Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Harekete Geçirici Mesaj Ekleyin

Bir harekete geçirici mesaj, kitlenizin içeriğinizi okumayı veya kullanmayı bitirdiği zaman karşılaşması gereken motive edici bir mesajdır. Harekete geçirici mesajlar aynı zamanda meta açıklamalarda da yararlıdırlar. Ancak, bu senaryoda harekete geçirici mesaj kullanıcıları içeriğe çekmenin bir yoludur.

İçeriğin kendisi düşünüldüğünde harekete geçirici mesaj genellikle sonuna yakın bir yere genel olarak son paragrafa yerleştirilir. Nedeni ise oldukça basittir. Okuyucuların metnin ortasında dikkatinin dağılmasını istemediğiniz için bu kuralı takip etmelisiniz. Onlara içeriği tükettikten sonra harekete geçirici mesaj sunmak en iyi çözüm olacaktır.

Ayrıca, içeriğiniz işini yaptıysa ve kitlenize gerçekten değer sağladıysa onlar için başka neler sunduğunuzu kontrol etme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte, harekete geçirici mesajların asla bir çıkış sayfasına gitmemesi gerekmektedir.

İlk kez gelen bir ziyaretçiden müşteriye dönüşüm kademeli ve yavaş bir süreçtir. Onları hemen bir satın alma işlemi yapmaya itmek yerine, yapmak istediğiniz şey işletmeniz ile tekrar etkileşimde bulunmalarını sağlamak ve böylece potansiyel müşterileriniz ile olan ilişkinizi daha da güçlendirmektir.

Harekete Geçirici Mesajı İyi Düşünün

Örneğin, bir harekete geçirici mesaj bültene abone olmakla ilgili olabilecektir. Bu şekilde, onlara değerli içerik göndermeye devam edebilir ve geri gelmelerini ve sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan, harekete geçirici mesaj bir kitabı indirmek olabilir. Genel olarak, makalenizi okumayı bitirdikten sonra kitlenizin ilgisini seçecek bir şey seçmeniz gerekmektedir.

Harekete geçirici mesajınız ne olursa olsun, bağlantıyı tıklamaları için kullanıcılara bir neden belirtmelisiniz. Başka bir deyişle, ziyaretçilerinize zamanları ve dikkatleri karşılığında bir şeyler sunmanız gerekecektir.

Site İçi SEO’yu ve Site Hızını Önemseyin

Site İçi SEO'yu ve Site Hızını Önemseyin

İçeriğiniz için yapacağınız SEO optimize çalışmaları içerik yazıldıktan sonra tamamlanmaz. Arama motoru sonuç sayfasının ilk sayfasına ulaşmayı umuyorsanız üzerinde durmanız gereken birkaç şey daha vardır.

İçeriğinizin değerini fark etmenin ve kullandığınız anahtar kelimeleri kontrol etmenin yanı sıra, Google’ın algoritmaları ayrıca site hızı, etkileşim, hemen çıkma oranı ve alıkoyma oranı gibi faktörlere bakmaktadır. İşte bu noktada site içi optimizasyon devreye girmektedir.

Sitenizin kendisinin iyi optimize edilmiş olması gerekir. Hızlı yüklenmeli, PC dışındaki aygıtlarla uyumlu olmalı ve anında etkileşimde bulunmalıdır. Site içi SEO ile ilgili genel sıralamanızı önemli ölçüde etkileyen birkaç önemli faktör vardır.

 • Açık ve düzenli bir URL oluşturun – WordPress, içeriğinizi online olarak yayınlamadan önce özel bağlantılar oluşturmanıza olanak tanımaktadır. Bağlantınızın kimsenin tıklamak istemediği şekilde olması bir dezavantajdır. Bu nedenle onu açık ve düzenli olacak şekilde optimize etmeniz gerekmektedir.
 • Resim ve video kullanın – Online bir makalenin kitap olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Tamamen kelimelerden oluşması gerekmez. Bunun yerine, içeriğinizi renklendirmek için resim ve video kullanarak etkileşimi yükseltebilirsiniz. Bu hemen çıkma oranını azaltacak bir şeydir.
 • Giden linkleri dahil edin – İçeriğiniz için bilginiz dışında kaynaklar kullandıysanız bunları belirtin ve otoriter sitelere linkler gönderdiğinizden emin olun. Giden linkler kendi başına bir sıralama faktörü olmasa bile hala çok önemlidirler. Bu linkler sayesinde sitenizin görünürlüğünü yükseltmeniz mümkündür.
 • Temel anahtar kelimeyi içeriğin başında kullanın – Birincil anahtar kelimeniz ilk birkaç paragrafta en az bir kez yer almalıdır. Bu şekilde, Google’a içeriğinizi gerçekten de bu anahtar kelime için optimize etmiş olduğunuzu anlatmış olursunuz.
 • Sosyal paylaşım butonları kullanın – Birisi içeriğinizi severse onu başkalarıyla paylaşmak isteyecektir. Bu açıdan onlara kolaylık sunmalısınız. Sayfanızın altına veya yan kısımlara Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlar için paylaşım butonları ekleyin. Bu şekilde daha fazla görünüm elde etmeniz mümkündür.
SEO’ya siz de en az benim kadar ilgili misiniz? Neden şimdi SEO ile ilgili oluşturduğum yeni nesil içeriklere: seouzmani.info/seo bağlantısı ile ulaşmıyorsunuz?

Sonuç

SEO optimizasyonu, iyi hazırlanmış içerik pazarlama makinenizin tutarlı, tatmin edici sonuçlar üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu etkenlerden biridir. Bununla birlikte, sizinle burada paylaşılan her şeyi en kısa sürede uygulamaya koymanız çok önemlidir. Böylece sitenize gelen organik trafiği önemli ölçüde yükseltmiş olacaksınız.

İşletmenizin sitesi için içeriği optimize etmek uzun vadeli pazarlama stratejiniz için bir gerekliliktir. İçeriği kendiniz yazıyor veya profesyonel bir SEO uyumlu içerik yazarına danışıyor olabilirsiniz. SEO optimizasyonu için temelleri iyi anlamanız gerekmektedir.

SEO optimizasyonu doğru yapılmazsa kötü optimize edilmiş bir içerik pazarlama stratejisi yarardan çok zarar sağlayacaktır. Ancak, işletmenizin SEO’su söz konusu olduğunda içeriği optimize ederek muazzam bir yatırım getirisi olan bir organik pazarlama stratejisi kazanmış olursunuz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu