SEO

SEO Nedir & Nasıl Çalışır

Sevgili okurlarım, “SEO nedir ve nasıl çalışır?” sorusunun yanıtını aslında bu kadar kısa bir içerik ile sizlere detaylı olarak aktarabilmem ne yazık ki mümkün değil. 10 başlıkta kısaca ve basitçe özellikle SEO terimini yeni duyanlar, merak edenler veya direkt ya da dolaylı yoldan SEO ile ilgili çalışmalara yeni başlayanlar için kısaca bu içeriği derledim. Kapsamlı rehber değildir.

SEO Nedir?

Hayati önem taşıyan bir bilim dalı olmasa bile SEO önemini koruyan ve çok fazla gizemi olmayan çalışmalar bütünüdür. Bu bütünsellik insanları başlangıçta epey şaşırtmayı başarabilmektedir. SEO parçalar halinde aktarıldığında ise ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığı açık bir biçimde anlaşılabilmektedir. SEO konusunda en temel bilgilere ulaşmak istiyor ve onun nasıl bir şey olduğunu görmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Arama motorları web sayfalarınızda (site içi SEO) veya web ortamında herhangi bir noktada (site dışı SEO) yer alan her türlü bilgiyi bulup görmek ister. Arama motorları epey kapsamlı olan veri kümelerini analiz etmek için çeşitli formüller kullanır. Bu formüllerin işlenmesiyle arama motorları web sayfalarında neler yer aldığını anlayabilir. Birisi arama motoru üzerinden aramalar gerçekleştirdiğinde bunları en uygun şekilde arama yapan kişiye sunmaya çalışır.

Hedef kitlenin neler göreceğini belirlemek, rekabet durumunu göz önünde bulundurmak ve arama motorlarının bulmak istediklerini onlara sunmak için web sayfaları üzerinde çeşitli çalışmalar yapılır. Bu çalışmalarda uygunluk ve denge önemlidir. Site içi ve aynı zamanda site dışı olmak üzere yürütülen tüm çalışmalarda bu uygunluk ve denge unsuru göz önünde bulundurulur. Arama motorlarına hitap eden ve adı SEO olarak adlandırılan terimin açıklaması bu kadar basittir.

SEO Nasıl Çalışır?

Her ne kadar arama motorları web sayfalarını sıraya sokma kriterlerini sürekli olarak gözden geçirse bile web sayfalarının ilk sıralarda yer almasını sağlayan iki önemli öge her zaman sabit kalmaktadır. Bu iki element site içi ve site dışı olarak bilinir ve genellikle tüm optimizasyon çalışmaları bu iki unsur üzerinden ilerletilerek yapılmaktadır.

SEO’ya siz de en az benim kadar ilgili misiniz? Neden şimdi SEO ile ilgili oluşturduğum yeni nesil içeriklere: seouzmani.info/seo bağlantısı ile ulaşmıyorsunuz?
SEO Nedir?

Site İçi – İçeriğiniz ve Web Sitenizin Yapısı

  • En iyi anahtar kelime kümelerini hedeflemek.
  • Hedef anahtar kelime kümeleriyle eşleşen içerikler üretmek.
  • En iyi web site altyapısına ve mimarisine sahip olmak.

Yüksek Kaliteli Link Profili Oluşturmak

  • Aktif ve uygun sosyal medya varlığı oluşturmak.
  • Atıf olarak adlandırılan, link olmadan kaynaklarda sizden bahsedilmesi.
  • Kontrolünüz dışında olan noktalarda SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak etkenlerin bulunması.
  • Bunların dahil olduğu ve bunların dışında kalan her türlü çözüm ve çalışma stratejileri, teknikler, taktikler ve becerilerle ortaya konmalıdır.

Arama motorları neredeyse 200’den fazla sinyali kullanarak sayfaları sıralamaktadır ve her yıl bu sinyallerin arasına yeni bir şeyler eklenmektedir. Bu durumda size düşen web sitenizi olabildiğince güncel tutmak ve bu güncelliğin içerisine SEO çalışmalarını dahil etmektir.

Anahtar Kelime Araştırması

Arama motorlarının her gün gördükleri arama terimlerinin %25’i daha önce görmedikleri arama terimlerinden oluşmaktadır. Bu durumda anahtar kelime kümeleri oluşturmak ve birbirine benzeyen, birbiriyle alakalı anahtar kelimeleri bir araya getirmek çalışmaların merkezinde yer alır. Örneğin temel anahtar kelime “SEO Nedir” ise “SEO Nedir ve Nasıl Yapılır”, “SEO Nasıl Çalışır” ve “SEO Nedir ve Nasıl Çalışır” anahtar kelimeleri, oluşturulan anahtar kelime kümesinin içerisinde yer alabilecek diğer anahtar kelimelerdir. En güncel SEO araçlarını ve yazılımlarını kullanarak anahtar kelime listesinde en iyi seçimleri yapmak ve en uygun dengeyi sağlamak her zaman yatırım getirisi elde etmek açısından önemlidir.

Mevcut ve Yeni İçeriğin Eşleşmesi

Site içi SEO çalışmalarına yaklaşımı her sayfada tek bir anahtar kelime olacak şekilde planlanmalıdır. Genel olarak ana sayfa en kilit anahtar kelimeye odaklanmak durumundadır. Menüler ve diğer bağlantı öğeleri ise odaklanılan ikincil anahtar kelimelere odaklanmalıdır. Web sitenizinde yer alan sayfaların mutlaka bir hiyerarşiyi takip etmesi gerekmektedir. Mevcut içerikte belirlenen anahtar kelimelere hedeflenmiş yazılar yoksa bu durumda yeni içerikleri bu anahtar kelimelerle ilgili yazarak mevcut ve yeni içerik arasında bir eşleşme gerçekleştirmelisiniz.

Arka Plan – Kod Yapısı

Tüm web sitelerinin aynı şekilde yapılandırılması beklenemez. Bazı web siteleri arama motoru dostu olarak nitelendirilebilecek olsa bile bazıları öyle değildir. Burada size düşen görev web sitenizde yer alan tüm sayfaların arama motoru dizinine eklendiğinden emin olmak ve bunun için tüm teknik gereksinimleri karşılamaktır. Genel olarak göz ardı edilen ama tüm diğer etkenler kadar etkili olan bu hususuna gerekli ilgiyi göstermeniz gerekmektedir.

Arama motorlarının sayfalarınızı nasıl gördüklerine bakmak istiyorsanız Google’a girip arama kutucuğuna site:www.orneksite.com şeklinde arama yapmanız yeterli olacaktır. Bu sayede hangi sayfaların dizine eklendiğini ve Google’ın sayfalarınızı nasıl gördüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer eksiklik veya hatalar varsa gerekli düzenlemeleri yapmayı düşünebilirsiniz.

Site Dışı Link Profili

En basit ifadeyle, bir web sitesinden sizin web sitenize link verilmesini arama motorları bir güven oyu olarak nitelendirir. Arama motorları diğer web sitelerinin sizin sayfalarınıza link vermesi durumunda sayfalarınızda değerli bir şeyler olduğuna inanır. Bu sayede arama motorları link almış olan sayfaları arama motoru sonuçlarında biraz daha ön plana çıkartmaya özen gösterir. Bugünün arama motorları ise sadece linklere odaklanmamaktadır aynı zamanda bu linklerin niteliğiyle yakından ilgilenmektedir.

  • Size link veren web sitesinin güven durumu.
  • Size link veren web sitesinin sizin web sitenizle alakası.
  • Size link veren web sitesinde kullanılan çapa metinleri.

Site Dışı Sosyal Profil

Arama motorları artık sosyal medya referanslarını web siteniz için önemli bir sinyal olarak görmektedir. Eğer bir Facebook sayfanız, Twitter hesabınız veya Google Plus sayfanız yoksa bunlara hemen sahip olmalısınız. Bunlara sahip olmanın yeterli olmadığını özellikle belirtmek gerekmektedir. Buralarda aktif olmalı ve web sitenizi her zaman ön plana çıkartmaya ulaşmalısınız.

Site Dışı Atıf Profili

Atıflar markanıza, adresine, telefon numarasına veya web sitesine yapılan atıflar olarak ifade edilebilir. Bu atıflarda link yer alması gerekli değildir. Önemli olan arama motorlarının bunları anlayabilmesi ve değerlendirmesidir. Arama motoru sonuç sayfasında web sitenizin görünürlüğünü iyileştirmek istiyorsanız bunlara ihtiyacınız olacaktır.

SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını en basit anlatımla artık öğrenmiş olmalısınız. Her şey stratejiler, teknikler, taktikler ve beceriyle alakalıdır. Arama motorları web sitelerini sıralarken çok fazla sinyal kullanmaktadır. Tüm bu sinyallere uygun hareket etmeniz durumunda arama motoru sonuç sayfasında ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Backlink hakkında bütün detaylar için hemen seouzmani.info/backlink bağlantısını takip edebilirsiniz.

SEO nedir ve SEO’nun nasıl çalıştığı ile alakalı daha kapsamlı bir rehbere ihtiyacınız varsa: Google’ın Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu içeriğini şimdi ziyaret edebilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu