Backlink

SEO İçin Backlink Paketi Satın Almalı Mısınız

SEO için backlink paketi satın almalı mısınız? Bu gizli konunun pek çok yerde gizli bir şekilde tartışıldığını bilmeniz gerekmektedir. Hemen hemen her pazarlamacı bir şekilde link satın alma olasılığını göz önünde bulundursa bile birçoğunun buna karşı çıktığını da görüyoruz.

Bazı çevrelerde link satın almak çok zararlı bir şeydir. Ancak bununla yüzleşmemiz gerekir. Arama motorlarının zirvesine tırmanmak acımasızdır. Yolculuğa hazır değilseniz ölçeklendirme yaptığınız kadar hızlı düşmeniz söz konusu olabilecektir. Peki, yol boyunca biraz cesaret gerektiren sorun tam olarak nedir?

Google’ın Görüşü Oldukça Açık

Bağırmak

Google’ın tarafında olmayı istiyorsanız muhtemelen gideceğiniz parkuru iyi seçmeniz gerekmektedir. Google’ın site yöneticisi yönergelerine göre backlink satın almak büyük bir ihlali gerçekleştirmek demektir. Peki cezası nedir? Cezası sayfa sıralamanızı düşürmekten tüm sitenizin dizinini kaldırmaya kadar her şey olabilir.

Hedefiniz bir noktaya ulaşmak ise koşmak oldukça büyük bir risktir. Google’ın backlinklerden nefret ettiği falan yok. Aslında durum tersi. Google backlinkleri sevmektedir.

Backlink olumlu arama motoru sonuçların en önemli özelliklerinden biridir. Bu yüzden sadece teknoloji devinin bütünlüğünü korumak istediğini görmek gerekmektedir. İnsanların sistemi aldatmasına izin verirlerse ne tür bir kaos içerisinde olacağımızı hayal dahi edemezsiniz.

Kullanıcıların daha fazla bilgi için geri gelmesini sağlamak amacıyla Google, alakalı ve nitelikli bilgilere yalnızca bir saniyede erişim vaat etmektedir. SEO konusunda yeni biriyseniz “SEO’da backlink ne anlama gelmektedir?” sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, backlink başka bir siteden sitenize herhangi bir link elde etme anlamına gelmektedir.

İnsanlar Neden Backlink Paketi Satın Alıyorlar?

Bu sorunun cevabın aslında oldukça basit. Backlinkler SEO için işe yaramaktadırlar. Diğer stratejileriniz tükendiğinde, sonuçlar için birkaç lira ödemek çok daha kolay görünmeye başlamaktadır.

Bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü yalnız değilsiniz. Birçok kişi arama motoru pazarlama çabalarında sitelerini durgun hissetmektedirler ve tam olarak ne yapacaklarından emin olamamaktadırlar.

Bu gayet net anlaşılır bir durumdur. Bunun için kendinizi rahatsız etmenize gerek yoktur. Bunun pazarlamacıların beyaz şapka ve siyah şapka tartışmalarına bir katkı yapacağını düşünmek doğru değildir. Çünkü şu anda bile Google’ın kuralı açık olmasına rağmen bazı insanlar hala backlink paketi satın almanın gri bir alana düştüğüne inanmaktadırlar.

Beyaz ve Siyah SEO Stratejileri Arasındaki Tartışma

SEO için backlink paketi satın almayla ilgili argümanların çoğu, site yöneticisi link şeması kılavuzunun ilk satırında yer almaktadır: “PageRank’i veya bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeyi amaçlayan tüm linkler, link şemasının parçası olarak kabul edileceklerdir.”

Peki, SEO ile ilgili her şey, açıkça kurallara aykırı olan arama motoru algoritmalarını manipüle etmeye çalışmak değil midir? Karşılaştırma için Instagram’ı ele alabilirsiniz. Profillerinde backlink için öne çıkan insanlara binlerce lira ödeyen şirketler vardır.

Her iki yöntem de etik dışı olarak düşünülse bile arada büyük bir fark yoktur. Ancak, Google’ın kurallarını ihlal etmenin alanınıza zarar vereceği gerçeği devam etmektedir. Peki, risk almak ödülü almak için değer mi? Bunu halledeceğiz ama öncelikle ücretli ve ücretsiz linkler arasındaki farkı incelemek gerekmektedir.

Ücretli Link Nedir?

“Ücretli” veya “ücretsiz” backlink tam olarak ne kazandırır? Bu, deneyimli pazarlamacılar ve SEO uzmanları arasında sıkça sorulan bir sorudur. Sponsorluklar, bağışlar ve diğer ücretli yöntemler pazarlama dünyasında ciddi şekilde kafa karıştırıcı olabilecektir.

Google’a göre, ücretli linkler ve link şemaları şunları içermektedir:

– Link içeren linkler veya yayınlar için para alışverişi.
– Linkler için mal veya hizmet alışverişi.
– Birisine, bu ürün hakkında yazması ve bir link eklemesi karşılığında “ücretsiz” bir ürün göndermek.
– “Bana link ver, ben de sana link vereceğim” alışverişleri.
– Çapraz link uğruna ortak sayfalar oluşturma.
– Otomatik link oluşturma hizmetleri.
– Herhangi bir sözleşmenin veya hizmet şartının bir parçası olarak link koşulu oluşturma.

Ücretsiz Link Nedir?

Ücretli bir link, organik olarak veya ücretsiz olarak aldığınız hiçbir linki içermez. Başka bir deyişle, ödenmemiş linkler, başka bir ilişkinin sonucu olarak aldığınız backlinklerdir. Ürününüzü veya hizmetinizi bu link için doğrudan satın almadıysanız veya değiştirmediyseniz, bu muhtemelen güvenli bir bahistir.

Bir link kazanılmış olmaktan ziyade gölgeli bir iş gibi duruyorsa bundan kaçınmanız için hala bir şansa sahipsiniz demektir. Organik olarak backlink almanın birçok yolu vardır. SEO backlinkleri hizmetinde bir uzmanla çalışmanız gerekebilir ve daha uzun sürebilir ancak imkansız değildir.

Profesyonel bir SEO uzmanı veya deneyimli bir pazarlama ve reklam ajansı tarafından oluşturulacak olan SEO stratejisi size gerçek ve uygulanabilir sonuçlar kazandırabilecektir. Ayrıca sürekli Google’ın sizi izleyip izlemediğini düşünmek zorunda kalmayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

SEO İçin Daha Etkili Yol Fırsatı

SEO İçin Daha Etkili Yol Fırsatı

Böyle bir fırsat yok. Backlinkler gerçekten işe yaramaktadır. Eğer işe yaramaz olsaydı, hiç kimse ilk etapta SEO için backlink paketi satın alması gerekip gerekmediğini merak etmeyecekti. Aslında pazarlamacılar, arama sonuçlarında en üst sıradaki siteler arasındaki en önemli birincil faktörün sahip oldukları backlink sayısı olduğunu bulmuşlardır.

Google, sitenize diğer alakalı SEO kalitesi backlinkleri almanın en iyi yolunun, son derece alakalı ve benzersiz içerik oluşturmak olduğunu söylemektedir. Topluluğunuzda doğal olarak popülerlik kazanacak içerikler üretmelisiniz.

Backlinkleri birer güven oyu olarak düşünebilirsiniz. Ne kadar yararlı içerik oluşturursanız, başkalarının içeriğinizi değerli bulma ve ona bağlantı verme şansı o kadar artış gösterir. Ancak bu, tüm SEM ve SEO çabalarınızı tamamen terk etmeniz gerektiği anlamına gelmeyecektir.

Google’ın kullanıcılarına son derede değerli içerik sunmak istediğini unutmamalısınız. Eğer bunu sağlayan sizseniz, sizi bunun için ödüllendirmekten mutluluk duyacaktır.

SEO İçin 6 Organik Backlink Stratejisi

SEO İçin 6 Organik Backlink Stratejisi

Hala SEO için backlink paketi satın almanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bunun yerine SEO için backlink oluşturmaya yönelik politikaları uygulamak için burada yer alan organik backlink stratejilerini uygulamayı düşünebilirsiniz. Tüm bunların gerçek stratejilerden oluştuğunu unutmamanız gerekmektedir.

1. Şirketinizi Dizinlere Kaydedin

Son zamanlarda SEO için backlink oluşturmaya çalışıyorsanız bu ipucu mutlaka duymuş olmalısınız. Dizinler başlamak için mükemmel yerlerdir. Çünkü insanların aradıkları her yerde işletmenizi bulmasını istersiniz.

Nişiniz ile ilgili ücretsiz ve ücretli dizinleri keşfedin. Örneğin, hukuk firmaları, en iyi emlak siteleri veya bir güzellik salonu için SEO değerinizi artırmak istiyorsanız ilgili dizinlerde şirketinizi listelediğinizden emin olmalısınız.

Başlangıç için tüm işletme bilgilerinizi ve bu sitelerde yer alan site linklerini kaydettiğinizinden emin olmanız gerekmektedir:

 • Google My Business
 • Yelp
 • Bing Places
 • Yahuo
 • Foursquare

2. Değerlendirme İsteyin

Burası birçok işletmenin yetersiz kaldığı bir yerdir. Hangi işletmede olursanız olun, birlikte çalıştığınız müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz olabilir.

Tüketiciniz size karşı mutluluk veya şükran ifade ediyorsa, değerlendirmelerini almaktan korkmamalısınız. Bu, hizmetinize bağlı olarak birçok şekilde çalışabilecek bir durumdur.

Olumlu eleştirilerden normal değerlendirmelere, ürün değerlendirmelerinden çeşitli tartışmalara kadar pek çok alanda markanıza link verilmesini sağlayabilirsiniz. Böylece işletmeniz hakkında olumlu veya olumsuz değerlendirme yapılmasını sağlamış olursunuz.

3. Dahili Linkleri Yükseltin

Harika bir backlink SEO stratejisi, yalnızca sitenize bağlanan diğer kişilerle ilgili değildir. Web sayfalarınızın dahili olarak birbirine bağlı hale getirilmesi, doğal link profilinizi oluşturmanıza ve hatta link suyunu sayfalarınızda geçirmenize yardımcı olacaktır.

Markanız video pazarlama, sosyal medya pazarlama veya YouTube reklamcılığından yararlanabilirse, bir strateji başlatın ve her zaman sitenize backlink verdiğinizden emin olun. Bu size her zaman link suyu sağlamaz. Ancak link profilinize eklerken size organik satışlar kazandırabilecektir.

4. Mutsuz Müşterileri Marka Destekçilerine Dönüştürün

Mükemmel bir SEM stratejisi, markanızın online itibarını yönetmeyi içermektedir. Online ortamda sizinle ilgili söylenenlere her zaman çok dikkat edin. Markanızla ilgili olumsuz yorumlar veya incelemeler ortaya çıktığında, sorunları çözmelerine yardımcı olma konusun proaktif olun veya özel bir indirim sunun.

Birçok tüketici, zayıf bir deneyimden sonra fikirlerini değiştirmeye açıktır. Bu süreçte markanızın savunucusu haline gelebileceklerdir.

5. Topluluğunuza Katılın

Siz topluluğunuza katılmazsanız hiç kimse markanız hakkında konuşmayacaktır. Bölgenizde olup bitenlerde diğer küçük işletmelere katılma fırsatlarını arayın veya inandığınız bir dava için para ve zamanınızı bağışlayın.

Unutmayın, bunu her zaman link için yapmayacaksınız. Ancak her zaman organik olarak nasıl öne çıkacağınızı düşünmelisiniz. Kuruluşlar, cömert yerel işletmeleri desteğiniz için bir teşekkür etmekten ve başkalarını işe koymaya teşvik etmekten genellikle mutlu olurlar.

6. Bloglamaya Başlayın

Bloglama, kitlenize yararlı bilgiler sunmak için harika bir yoldur. Ayrıca, bir link ağı oluşturmanın ve diğerlerine yüksek kaliteli içeriğiniz ile backlink kurma fırsatını vermenin en iyi yollarından biridir.

En iyi sonuçlar için deneyimli bir SEO yazarıyla çalışmalısınız. Özel bir anahtar kelime stratejisi uyguladığınızdan emin olun. Ardından, yüksek kaliteli SEO içeriğinizi, kitlesiyle paylaşmaktan memnuniyet duyacak yazarlara ulaştırmalısınız.

Backlink Paketi Satın Alırken Güvende Kalmak

Backlink paketi veya tekil backlink satın alırken güvende kalmaya çalışmalısınız. Bunun için deneyimli bir SEO ajansı ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak insanların backlink paketi satın almaya devam edeceğini bilmeniz gerekmektedir.

Gerçek olan bellidir. Güvenli bir şekilde davrandığınızı hissediyor olsanız bile yine de saldırgan backlink stratejileriyle Google’ın dikkatini çekmeniz mümkün olabilecektir. İster organik bir backlink kampanyası başlatıyor olun isterseniz backlink satın alma riskini göze alın, kendinizi, markanızı ve alan adınızı online ortamda güvende tutmak için şu adımları izleyin:

 • İyi oluşturulmuş bir link profiline sahip olun. Bu, önce yüksek kaliteli backlinklerin temelini oluşturmak anlamına gelir.
 • Sitelerinizi dikkatlice inceleyin. Giden linkler, PageRank veya alan adı geçmişi hakkında spam gibi görünen bir şey varsa sorunu çözmeye çalışın.
 • Yavaş ve bilerek link oluşturun. Bir süre içinde linklerinizi kademeli olarak artırın. Aynı anda çok fazla sayıda link Google için önemli bir kırmızı bayraktır.
 • Link metnini farklı tutun. Link profilinizde %4’ten fazla tam sıralı eşleme bulunmamalıdır.
 • Link çiftlikleri ve özel blog ağları gibi bozuk link uygulamalarından kaçının. Çok sayıda düşük kaliteli linkin size ciddi bir ceza kazandırabileceğini unutmamalısınız.
 • Link satış hizmetlerinden uzak durun. Backlink paketleri veya diğer benzer link satın alma tekliflerinin neredeyse tamamen geri tepme riski vardır.
 • Asla site çapında linkler satın almayın. Header, footer, sidebar veya menü linkleri Google’a spam çalışmalar yaptığınızı gösterecektir.
 • Kırmızı bayraklı sitelerden kaçının. Bunlar daha önce cezalandırılan veya link çiftliklerine yeniden yerleştirilen sitelerdir. İçerikleri oldukça zayıftır ve kolayca fark edilebilirler.

SEO için backlink paketi satın almaya veya organik olarak oluşturmaya karar verseniz bile backlink profil sağlığınızı izlemek çok önemlidir. SEO için backlinkler almak, linklerinizin etkisini ölçmek ve alan adınızı olumsuz etkileyebilecek düşük linklerini kırpmak için deneyimli bir SEO uzmanı ile çalışın.

Herhangi bir linkle sponsor olduysanız veya herhangi bir link satın aldıysanız, SEO uzmanından sayfanın kalitesi ve otoritesi ile birlikte bunlara yakından göz atmasını isteyin.Ayrıca, linkinizin link metninde herhangi bir değişiklik olmadığından ve linklerinizin hiçbirinin “nofollow” olarak değiştirilmediğinden emin olmak istersiniz. Bu önemlidir çünkü “nofollow” linkler Google’ın PageRank’ine hiçbir şey aktarmazlar. Bu nedenle sitenize arama motorlarında fayda sağlamazlar.

Değerli ziyaretçilerim, bu içeriğimde backlink paketi ile ilgili bütün soru işaretlerini mümkün olduğunca gidermeye çalıştım.

Dilerseniz, ixirSEO.com’da yayına aldığım ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm “Ucuz SEO Paketlerinden Uzak Durmanızı Gerektiren 5 Sebep” başlıklı içeriğime de şimdi bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu