SEO

SEO Firması ile Anlaşmadan Önce Sormanız Gereken 21 Soru

Bir SEO firması seçmek zor olabilir. Bu yüzden burada kiminle çalışacağınız hakkında bir karar vermeden önce SEO firmanıza sormanız gereken bazı sorular vardır.

Rakiplerinize karşı avantaj elde etmek istiyorsanız, sunduğunuz ürün ve hizmetleri bulmaları için onlara yol göstermeniz gerekmektedir. Bir başka ifadeyle potansiyel müşterileriniz önüne çıkmanız önemlidir. Tüm bunları yapabilmek için doğru şekilde planlanmış bir SEO stratejisine ihtiyacınız var demektir.

Burada temel sorun SEO çalışmalarının karmaşık ve çok yönlü bir disiplin olmalarıdır. Kendi başınıza ustalaşmak için çok zaman, bakım ve çaba gerektiren bir iştir. Bu nedenle birçok işletme onlara bu konuda yardımcı olmaları için SEO firmalarına başvurur.

SEO tamamen düzensiz bir sektördür. Bu yüzden devam etmeden önce SEO firmasının kendisi, sicili ve müşterileri hakkında neler dediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Tüm bunların hepsi çeşitli sahte çalışmalarla yönlendirilebilir. Bu yüzden karar verme aşamasında zorluk yaşayabilirsiniz.

SEO firması listenizde yer alan firmaları yavaş yavaş elemek için bir dizi soruya cevap bulmanız gerekmektedir. Bu sorulardan bazılarını sizin için bir araya getirdim. Anlaşmak üzere olduğunuz SEO firmasının söz konusu sorulara nasıl cevaplar verdiğini iyi incelemeniz gerekmektedir.

SEO Firmaları ve Sormanız Gereken 21 Soru

Kaç kişi çalışıyorsunuz?

Konuştuğunuz SEO firmasının büyüklüğü size belirli konularda fikir verecektir:

– Gerçekte kaç hesabı yönetebiliyorlar?
– Çalışmalarda ne kadar başarılılar?
– Beklemen gereken tepki süresi nedir?
– Tasarım becerileri, web geliştirme becerileri gibi ek niteliklere sahipler mi?

Tek bir kişiye SEO çalışması yaptıracaksanız ücretlerden biraz bütçe tasarrufu yapabilirsiniz. Ancak işin yapılması için uzun süre beklemeniz gerekebilecektir. Bu durumda bunları elde etmekte zorlanabilirsiniz. Sitenizin SEO ihtiyaçlarını belirlemek kolaydır ama ona ayrılacak olan iş gücünü belirlemek zordur.

Çalışma merkeziniz neresi?

Bu SEO sorularını genellikle uzaktan veya telefonla sorduğunuzdan, SEO firmasının gerçekte hangi konumda olduğunu kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Kendilerine ait bir ofisleri var mı yoksa home ofis olarak mı çalışıyorlar?

Şirket binaları ayrıca bir firma hakkında ne kadar iyi performans gösterdikleri, kendilerine yatırım yapıp yapmadıkları ve gerçekte onlarla yerinde buluşabilecek durumda olup olmadığınız konusunda size çok şey söyleyebilecektir.

SEO firması sizi davet etmiyorsa nedenini sormalısınız. Açıkçası bir lojistik problemi olabilir. SEO uzmanları dünyanın herhangi bir yerindeki müşteriye hizmet sunabilmek için uzaktan çalışma becerilerine sahiptirler. Bu nedenle fiziksel bir ziyaret her zaman pratik olmayabilir.

Her şeyi şirket içinde halledebiliyor musunuz?

Bu bir SEO firmasına sorabileceğiniz en önemli sorulardan biridir. Bazı firmalar hemen hemen her işi dış kaynaklardan yararlanarak gerçekleştirmektedirler. Bu yüzden telefonda konuştuğunuz SEO danışmanı iyi yapan kişi olmayabilecektir.

SEO çalışmanızı yaptırmak için düşük ücretli firmalardan memnunsanız bu sizin için bir sorun olmayabilir. Ancak bir noktada sorunlara yol açabilecektir. Parçalanmış SEO ekipleri, etkili müşteri SEO projelerinin ihtiyaç duyduğu birleştirilmiş hizmeti sağlamakta zorlanmaktadırlar.

SEO dışında başka ne yapıyorsunuz?

Sadece bir SEO firmasıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Ancak gerçekte SEO, genellikle bir kişide bulunmayan çok çeşitli yeterlilikler gerektirmektedir. Konuştuğunuz kişi yılların tecrübesi olmadığı sürece her şeyi kendileri teslim edebilecek gibi görünmektedirler.

Bu, SEO kampanyanızı daha etkili hale getirmek için bir tasarımcıya, bir web geliştiricisine, metin yazarına, strateji uzmanına, planlamacılara ve bir diğer dizi beceriye de ihtiyacınız olacağı anlamına gelmektedir.

SEO ajansının şirket içinde başka hangi becerilere sahip olduğunu görün ve her şeyin birbirine nasıl uyduğunu sorun. Tek bir çatı altında ihtiyacınız olan her şeye sahip bir SEO şirketi en ucuz çözüm olmayabilir. Ancak her şeyi yapabildikleri için uzun vadede size zaman ve para kazandırabileceklerdir.

Kiminle çalışmaya başlayacağım?

Bazı SEO firmalarının hesap yöneticileri vardır. Bir başka ifadeyle işleri yapmayan ama hesapları yöneten kişiler vardır. Bazı firmaların ise SEO kampanyanız hakkında birden fazla kişiyle konuşacağınız daha melez bir ekibi vardır.

Bir hesap yöneticisi isteyip istemediğinize veya ne yaptıklarını bilen kişilerle doğrudan konuşmayı tercih edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekir. Çoğu SEO işletmesinin projeleri yönetmek için kullandığı online araçlar vardır. Bu yüzden birden fazla kişinin dahil olması gerçekten önemli değildir. Tüm ekip projede neler olup bittiğini yakından takip ediyor demektir.

Bir ekiple çalışmak genellikle işlerin daha çabuk yapıldığı anlamına gelebilir. Sizinle telefonda konuşan kişi projenize doğrudan dahil olacağından, başka birinin teslim etmesi için söz vermezler. Bir hesap yöneticisi, işi yapan kişilere rapor vermek zorundadır.

Çalışacağınız insanlar ne kadar deneyimli?

Bir firmanın deneyimli görünmesini sağlamak nispeten kolaydır. Ancak bu araştırmayı biraz daha derinlemesine yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Projenizde çalışacak ekibin deneyimini sormalısınız. Bir grup çırağı yöneten deneyimli bir kişi mi var? Yoksa ekibin içerisinde geniş kapsamlı deneyime sahip birileri mi var?

SEO’nun aslında kar hacminiz ile ilgili olduğunu hatırlatmak önemlidir. Bu nedenle maliyetler, karlar veya herhangi bir iş deneyimi hakkında hiçbir fikri olmayan biriyle çalışmak işinizi düşünmeden sadece istediklerini teslim etmelerini sağlayacaktır.
İyi bir profesyonel deneyime ve geniş bir yaşam deneyimine sahip bir ekip bulabilirseniz çalışmalarınızdan verim alma şansınız bir o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle onlara SEO çalışmaları yapmadan önce ne işle meşgul olduklarını sormayı düşünebilirsiniz.

Her zaman dijital sektörde mi çalıştılar? Yoksa iki yıl önce farklı bir işle mi meşguldüler? SEO çok fazla ilgi çekmektedir. Neredeyse herkesin kısa sürede bir SEO firması olması olasıdır. Bu yüzden biraz geriye gidin ve birlikte çalışacağınız insanlar için gerçek bir fikir edinmek için daha derin sorular sormaktan korkmayın.

Hangi araçları kullanıyorsunuz?

Bu işleri ucuz bir şekilde yapmaya çalışan SEO firmalarını tespit etmek için harika bir sorudur. SEMrush, Ahrefs ve MOZ gibi araçlar çok paraya mal olmaktadırlar. Bunun için geçerli bir sebep vardır. Bu araçlar çok fazla işe yaramakta ve sonuç elde etmede çok daha iyidirler.

SEO firmasına ne kullandıklarını sormalısınız. Size sadece ücretsiz araçlardan söz ederlerse bunun sebebini sormalısınız. İyi bir SEO firması, etkili bir şekilde proje sunmak ve raporlama yapmak için gereken teknolojiye yatırım yapacaktır. İşini baştan savma yapan firmalar ise ücretsiz araçlara bağlı kalacaklardır.

SEO süreciniz nasıl ilerlemektedir?

Bu büyük bir sorudur. Potansiyel SEO firmanızın zamanını (ve aynı zamanda paranızı) nasıl kullanmayı planladığını anlamanız için gerçekten önemlidir. Birçok SEO firması, yapmayı planladıkları iş konusunda ön plana çıkmayacaklardır. Bu nedenle şeffaf bir süreç ve düzenli raporlama sunan bir yer olmayı planlayacaklardır.

İşini doğru yapmayan SEO firmasının sizi karmaşık raporlarla meşgul etmesi çok olasıdır. Faaliyetlerinin size sonuç getirdiğinden ve beklentilerinizi karşıladığından emin olmanız gerekmektedir. Başlangıçta bunların açıkça belirlenmiş olması çok önemlidir.

Neden sizinle çalışmalıyım?

Bu sorunun önemli olduğunu unutmamak gerekir. SEO çalışmalarını tek başınıza yapmak için haftada yaklaşık 15-20 saat özel etkinlik gerekecektir. Çok az işletme veya girişimci bu kadar zaman kaybetmeyi göze alabilir. Tam ya da yarı zamanlı olarak birisini kendileri için istihdam etmeyi göze alamazlar.

SEO gereksinimlerini dış kaynak kullanımı şeklinde halletmek birçok işletmek için ticari anlamda mantıklıdır. Bununla birlikte, bu durum firmanın sizin için ne kadar çaba ortaya koyacağını anlamak için iyi bir belirteçtir.

Organik trafik nedir?

Tüm işletmelerin trafik akışını artırmak istediğini söylemek oldukça adildir. Bunu yapmanın iki farklı yolu vardır. Organik yollarla veya ücretli yollarla bunu yapmayı deneyebilirsiniz. İşin ehli bir SEO firmasının size söyleyebileceği gibi, insanların ücretli bir reklamı tıklama olasılıkları çok yüksek değildir.

Bu nedenle sitenize isteyerek geldikleri organik trafik online görünürlüğün anahtarıdır. Sürdürülebilir, kasıtlı zengin trafik sağlarken, reklamlar size daha fazla organik strateji izlemediğiniz sürece kısa ömürlü bir artış sağlayabilecektir.

Sonuçları görmek ne kadar sürer?

Size hızlı ve organik sonuçlar vaat eden herhangi bir firmaya karşı dikkatli olmalısınız. SEO tamamen uzun vadeli bir iştir. SEO çalışmalarından verim alabilmek için tutarlı, esnek ve uyarlanabilir bir yaklaşık gereklidir. Bu, sonuçları görmenin biraz zaman alabileceği anlamına gelmektedir.

Kısa vadeli sonuçları görmek konusunda umutsuzsanız, bir firmaların ücretli ve organik stratejilerin karışımından oluşan bir planla karşınıza gelebilir. İşinin ehli bir SEO firması, müşterilerin organik SEO etkinliğine en az 3-6 ay yatırım yapmaları gerektiğini özel olarak bildirmesi gerekmektedir.

Site içi ve site dışı SEO arasındaki fark nedir?

Muhtemelen çalışacağınız SEO firmasının birçok farklı stratejisi olacaktır. Bazıları site içi, bazıları site dışı olabilecektir. Bunlar çalışmalar hakkında daha fazla detay sağlamaktadırlar. Site içi, arama motoru tarayıcılarının site içeriklerini ayrıştırmasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için yapılan çalışmaları ifade etmektedir.

Site dışı SEO ise link oluşturma ve arama motorlarına değerini artırmak için alan adı otoritenizi geliştirme gibi şeyleri ifade etmektedir. Peki hangisi daha önemlidir? İyi bir SEO firması, her iki stratejinin neden gerekli olduğunu açıklama konusunda gayret gösterecektir.

Sıralama garantisi veriyor musunuz?

Tüm SEO firmalarının size bir sıralama garantisi vermek için gayret göstereceğini söyleyebilirim. Ancak hiçbirinin garanti sunması mümkün değildir. SEO çalışmaları sırasında çok fazla değişken vardır ve arama motorlarının yapıları tahmin edilemez durumdadır.

Bununla birlikte, iyi bir firma size mümkün olan en iyi şansı vermek için yaptıkları her şeyi tasvir edebilecektir. Ancak ne olursa olsun bir SEO firmasından garanti sıralama beklemek doğru değildir. Bir SEO firması size sıralama garantisi sunuyorsa (özellikle birinci sıra) ondan uzak durmanız gerekmektedir.

SEO değerimi iyileştirmek için ne yapabilirim?

Sitenizde bir blog veya başka bir içerik pazarlama aracınız varsa, içeriğinizi daha SEO dostu yapmak için yapabileceğiniz çok şey vardır. İyi bir SEO firması size arama motorları gözünde kalitenizi artırmak için içerik hakkında pratik ipuçları sunabilecektir. Elbette, onlardan daha fazla destek istemeniz durumunda sizin için SEO dostu bir içerik akışı oluşturabileceklerdir.

SEO değeri için ne sıklıkla içerik yayınlamalıyım?

Ne kadar kaliteli içeriğe sahip olursanız, kullanıcıların sitenizde harcama yapma ve sitenizde gezinme olasılığı bir o kadar yüksek olacaktır. Bunların her ikisi de arama motorları için önemli ölçütlerdir. Ayrıca, siteniz zaman içerisinde daha da büyüyecektir. Kullanıcılar sitenizi daha sık ziyaret edeceklerdir.

İşinin ehli bir SEO firması her gün içerik yayınlamanın altın standart olduğunu belirtmelidir. Ancak haftada en az 2-3 kez yeni içerik yazmak yeterli olabilecektir. Bunun dışında öneri sunan firmalardan çeşitli gerekçeler istemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Backlink nedir ve neden önemlidir?

Ne zaman bir site, sosyal medya platformu, dizin veya diğer online kaynak sitenize link verirse buna backlink adı verilmektedir. Backlinkler, sitenizi sıralamalarını belirlemede kesinlikle önemlidir. Ancak iyi backlink ile kötü backlink arasında fark olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Mümkün olduğunca fazla backlink almalı mıyım?

Bir SEO firması size yüzlerce ve binlerce geri dönüş sağlayacak bir stratejiyi detaylandırmaya başlarsa bu konuda dikkatli olmalısınız. Backlink söz konusu olduğunda, kalite her seferinde miktardan önemli olacaktır.

Güvenilir, yüksek otoriteye sahip sitelerden ve kaynaklardan gelen backlinkler, arama motorlarına sitenizin güvenilir olduğunu gösterir. Tehlikeli veya düşük otorite olarak kabul edilen sitelerden gelen backlinkler SEO çalışmalarınıza zarar verebilecektir.

Alan adı otoritesi nedir ve neden önemlidir?

Bir SEO firması size yüksek otoriteye sahip sitelerden gelen linkler alabileceğinizi söylüyorsa bu cesaret almanız gereken bir adım olacaktır. Yüksek alan adı otoritesi, bir sitenin çok fazla gelen trafik ve link aldığını göstermektedir. Bu siteler arama motorları tarafından kaliteli görünmektedirler. Böylece sitenize alacağınız link arama motorlarının gözünde fark yaratmış olacaktır.

Sitenin esnek olması neden önemlidir?

Bir sitenin esnek olması, sayfanızın kullanıcı taleplerine ne kadar hızlı cevap veya tepki verdiği anlamına gelmemektedir. Bunlar önemli olsa bile ayrıca sitenizin mobil cihazlarda iyi bir şekilde ele alınması önemlidir. 2016 yılından itibaren mobil kullanım insanların çoğunun internete erişim şeklidir. İyi bir SEO firması, tüm bu mobil trafiği kaçırmamanızı sağlayacak bir strateji geliştirecektir.

İşime özgü yaklaşımınız nasıl olacak?

Her şeye uyan çözümler sunan herhangi bir SEO firmasına karşı dikkatli olmalısınız. Her işletme benzersizdir. Kendine özgü uzun ve kısa vadeli hedefleri vardır. Bunların SEO stratejiniz için geniş kapsamlı etkileri olacaktır. İyi bir ajans size bir SEO müşteri anketi verecek ve cevaplarınızı, ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre uyarlanmış benzersiz bir strateji geliştirmek için kullanacaktır.

İyi bir SEO firması arıyor musunuz?

SEO Firması

İyi bir SEO firması bulmak için bu soruların size yardımcı olabileceğini umut ediyorum. SEO konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, buradaki tüm sorularınıza cevap verebileceğimi bilmenizi isterim. Dilediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriğimi hazırlamak için kullandığım kaynaklar:

  1. https://furkangokcol.com/bir-seo-firmasi-ile-anlasmadan-once-sormaniz-gereken-17-soru/
  2. https://www.ixirseo.com/seo-firmalari-ile-calismadan-once-sormaniz-gereken-12-soru/

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu