Backlink

Miktarı Önemsemeyerek Kaliteli Backlink Nasıl İnşa Edilir

SEO uzmanları müşterilerine kötü haber vermekten hoşlanmazlar. Uzun süre dijital pazarlama işinde bulunmuş olan profesyoneller zaman zaman pek çok kötü haberi iletme görevini üstlenmişlerdir. Algoritmada yaşanan güncellemeler, çeşitli düzenlemeler, sitelere saldırıların olması, SEO uzmanlarının farklı seçenekler üzerine yoğunlaşması gibi birçok nedenden ötür işler beklenildiği gibi gitmeyebilir.

Kötü haberler her zaman olacaktır ama en kötü haberden olabildiğince uzaklaşmak gerekmektedir. Çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir şeyi sunarken bu bir kötü haber olabilir. İşte link oluşturma kampanyalarında sıklıkla karşımıza çıkan durum budur.

Ortak Akıl Ortak Problem

Günün birinde e-posta adresinize şöyle bir e-posta gelebilir: “1500 TL karşılığında 5.000 linki garanti ediyoruz!”. SEO konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz bu size mükemmel bir fırsatmış gibi gelebilir. Ortak akıl daha fazla linkin daha iyi olduğunu düşündürür. Google algoritmaları konusunda en ufak bilgiye sahip olan birçok insan linklerin sıralamaların önemli bir parçası olduğunu bilmektedir. Ancak birçoğu link miktarının değil link kalitesinin önemli olduğunu es geçmektedir.

Bir firma link oluşturma kampanyaları için aylık 6.000 TL gibi bir fiyat talep ediyorsa bu çok daha anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü kaliteli backlinkleri elde etmek zaman gerektirmektedir. Bu yöntemin içerisinde kampanyayı teknik bir kampanya olarak ele almak yerine onu bir halkla ilişkiler kampanyası olarak görmek yer almaktadır. Bu işin teknik kısmı sadece linklerin kalitesini belirlemek için çeşitli araçlardan faydalanmaktır.

Tipik bir müşteri aylık 3-4 link almış olmayı tercih edecektir. Başlangıçta bundan çok daha azı söz konusu olabilecektir çünkü başlangıç aşamasında ilişkiler oluşturmak ve sektöre yön veren kişileri bulmak gibi ummalı çalışmalar yer almaktadır. Bu durumda bir linkin 3.000 TL gibi bir rakama elde edildiğini düşünmek söz konusu olacaktır. Her ne kadar pahalı gibi gözükse bile bu yöntem diğerlerine göre çok daha sağlıklı bir biçimde işe yaramaktadır.

Müşteri beklentilerini nasıl belirlemiş olursa olsun müşterinin dilinde her zaman bir hayal kırıklığı olacaktır. Sonuçta ödedikleri miktara başka yerlerde çok daha fazla link sahibi olabilecektir. Ancak ulusal bir gazetede çıkan link doğrultusunda her şeyin çok daha farklı olacağını sonradan edebilirler. Kaliteye odaklanarak oluşturulmuş olan linklerde işin sihirli kısmı hep sonradan ortaya çıkmaktadır.

Organik trafik aniden artış gösterebilecektir. Elde edilen trafiğin büyük bir kısmı yapılan işle yakından ilgili olacaktır. Satışlar artacak ve daha fazla satış fırsatı elde edilebilecektir. Tüm bunları sağlayabilmek için ortada sihirli bir değnek veya süper bir formül yoktur. Yapılan işin kilit noktası saatlerce çalışmaktan başka bir şey değildir.

Link Oluşturmak Zor İş

Her link oluşturma kampanyası farklıdır. Farklı olmak zorundadır. Günlük kredi veren bir firma için planladığınız kampanyayı bir tesisatçı için uygulayamazsınız. Her ikisinin de sektör bazlı zorlukları vardır. Buna rağmen tesisatçı için yapılacak olan çalışma günlük kredi veren firmadan çok daha zor olmayacaktır. Günlük kredi veren firmaya özgü kampanya zorlayıcı olsa bile bilmeniz gereken onun için uygulanmış olan kampanyanın bir başka yere uyarlanmasının oldukça zor olacağıdır.

Kaliteli Backlink Oluşturma Çalışmalarının Temel Blokları

Kaliteli Backlink Oluşturma

Her link oluşturma kampanyası benzer basit temellere sahiptirler: Doğru insana doğru linki gösterip onu içerikle buluşturmak. Bu işi yerine getirebilmek için çok yaratıcı olmanız, aşırı çalışmanız ve analitik düşünmeniz gerekmektedir. Bunu başarmak için yani kaliteli backlink oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Link Analizi

İlk işiniz sahip olduğunuz linklere ve rakiplerinizin linklerine bakmak olmalıdır. Sektörünüzde yer alan insanlara kimler link vermiş? Bunun için Moz, Majestic, Ahrefs, SEMrush ve diğer araçlardan faydalanarak gerekli analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ek olarak sektörünüzle ilgili içeriklerin oluşturulduğu bilgilendirici sitelere göz atabilirsiniz. Bunları bulmak kolay değildir. Araştırma yaparak hangi sitelerin iyi olduğu bulmalı ve ardından analizlerini gerçekleştirmelisiniz.

Linkleri otoriteye göre sıralamalı ve listeyi bu şekilde oluşturmalısınız. Sadece URL adresine değil sitenin tamamına odaklanmalısınız. Her zaman tüm siteyi incelemek kolay olmayacaktır. En iyileri, en yüksek otoriteye sahip siteleri bulmanız durumunda buradan ilerleyebilirsiniz. Başlangıçta yüzlerce siteye sahip olmanıza gerek yoktur. Burada ana fikir listenin zaman içerisinde genişlemesini sağlamak olmalıdır.

Adım 2: Mevcut Bağlantıları Gözden Geçirmek

Bu adım çok fazla uğraş gerektirecek bir işmiş gibi gözükmeyebilir ama her zaman göründüğünden çok daha fazlasını yapmak gerekmektedir. Müşteriler genelde birlikte çalıştıkları satıcılar, müşteriler veya yardım kuruluşları ile bağlantı kurmayı çok tercih etmezler. Size düşen ise mevcut bağlantıların bir listesini oluşturmak ve bunlarla iletişime geçerek link talep etmektir. Eğer bir pazarlama otomasyonuna sahipseniz bunu kullanarak iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

Ortaklarınız varsa bunlarla anlaşmış olan kişilerle irtibat kurarak link oluşturabilirsiniz. Bu işe yaradığı gibi elde edilen linkler oldukça ilgili olabilmektedir. Bir siteye sahip olan birisiyle bağlantınız varsa onlardan link istemekten çekinmemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise bir link isterken karşılığının olabileceğini bilmektir. Bazı durumlarda karşılık verebilmek iyi olsa bile bundan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. İşte bu noktada devreye link değerlendirmeleri girmektedir.

Adım 3: Hedef Listeyi Daraltmak

Yüzlerce farklı listeye sahip olmak isteyenler için bu biraz can sıkıcı olabilecektir. Nitekim daha önce belirtildiği gibi çok fazla link değil iyi olan linkler önemlidir. Elinizdeki link listesini 10-15 link kalana kadar daraltmaya çalışmalısınız.

Bir link fırsatı elinizden kaçmışsa veya artık pek işinize yaramıyorsa bu durumda onu listeden çıkartmalı ve yeni link fırsatını listeye eklemelisiniz. Elinizde çok fazla kaynak yoksa 10-15 linkten fazlasını hedeflemek çok verimli olmayacaktır. Sektörünüzde öncü olan kişilerle ve site yöneticileriyle bağlantı kurarak link elde etmek zaman alıcı bir iştir. Bir link ortalama 2 ayda elde edilebilmektedir.

Listenizi daraltmaya çalışmak iyi bir çalışma gerektirecektir. Listeyi daraltırken en önemli önceliğiniz sitenin otoritesi olmalıdır ama bundan daha fazlasını hedeflemeyi ihmal etmemelisiniz. Sitenin içeriğinden yola çıkarak düşünecek olursanız size link verirler mi? Link vermek istedikleri içeriğe sahip misiniz? Onlara sitemiz için içerik yazabilmeleri konusunda bir fırsat sunabilir miyiz? Bir yandan bu sorulara cevaplar bulmaya çalışırken aynı zamanda linkleri nitelik ve nicelik açısından değerlendirmeye çalışmalısınız.

Adım 4: Bağlantı Kurmak

Artık hedeflemeniz gereken bir listeye sahipsiniz ve sıra uygun bir ulaşım stratejisi uygulamaya gelmiş durumdadır. Bu noktada soğuk yaklaşımların pek işe yaramadığını söylemek mümkün olacaktır. Sektörün öncü isimleriyle irtibat kurup onlardan link istemek çok kötü bir yöntemdir. Bunun için günde yüzlerce e-posta alabileceklerdir. Bu tür bir yaklaşımın sonu yoktur. Başarı için şansınız çok düşüktür çünkü aynı anda sadece birkaç link almaya çalışacaksınız.

Burada işe yarayan en önemli adım kişilerle sosyal medya aracılığıyla irtibata geçmektir. Twitter bunun için önemli bir yerdir. Ancak sektörün öncü isimleri burada çok nadir bir biçimde aktif oluyorlarsa onları bulabileceğiniz başka yerlere göz atmalısınız.

Sitelerinde yer alan içeriklere yorum yapmanıza izin verirlerse yorum yapmalısınız ancak link peşinde koşmayı düşünmemelisiniz. Başlangıçta her zaman bağlantı kurabilmek için yapıcı olmaya çalışmalısınız. Sadece sitenizden bahsetmeden hareket etmelisiniz. Bulunduğunuz sektörü tanımalısınız. Sektörün öncü isimlerine ulaşarak belirli konularda onların fikirlerini almalısınız. Onları sektörünüzle ilgili içeriklere yönlendirmelisiniz.

Onlara yardımcı olmalısınız. Onlarla etkileşim kurmalısınız. Onlarla gerçek bir bağlantı kurmalısınız. Mümkünse bu kişilerle yüz yüze görüşmelisiniz. Onlara yemek ısmarlamak, onlarla arayı sıkı tutmak link elde edebilmek için fazlasıyla iyi bir fırsattır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta link isterken reddedilme olasılığınız olmasıdır. Bu durumda güven kaybedebilecek olduğunuzdan çok fazla acele etmemelisiniz.

Adım 5: Yaratıcı Olmak

Bir listeye sahipsiniz, bağlantılar oluşturdunuz, sizinle çalışan kişilerden link almaya çalıştınız. Sonuç olarak artık zihninizi çalıştırmalı ve mümkün mertebe yaratıcı olmalısınız. İşin eğlenceli kısmı burası olsa bile çok fazla çalışma yapmanız gerekebilecektir. Aklınıza getirmeniz gereken soru gayet açıktır: İnsanları gerçekten size link vermelerini sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Bu noktada araştırmalar, infografikler, anketler, ilgi çekici ve ciddi izlenimler ön plana çıkacaktır. Sektörünüzde olmayan bir şeyi yaparsanız çok daha fazla ilgi çekeceğinizi unutmamalısınız. Müşterileriniz yaratıcı olma konusunda sıkıntı yaşayabileceklerdir ama her zaman limitleri zorlamak zorundasınız.

İçerikleriniz ile alakalı olmayan linkler almaya çalışmamalısınız. Kimse satılan bir ürünün broşürüne link vermek istemeyecektir. Gerçek anlamda neyin ilgi çekeceğini bulmalısınız. Bu ilgi çekici unsurlar kişiden kişiye farklılık göstereceği için her seferinde daha fazla çalışmalı ve daha yaratıcı olmalısınız. Doğru insanlara doğru içerikleri ulaştırıp link alabilmenin normal SEO ile iyi SEO arasındaki en önemli farklılık olduğunu unutmamalısınız.

Adım 6: Tekrar Etmek

Link oluşturma asla son bulmaz. Her zaman daha kaliteli backlinkler elde edebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bunun için hep link verilebilir içerikler oluşturmaya özen göstermeli ve doğru insanlara ulaşmaya çalışmalısınız. Stratejinizde başarılı olmak istiyorsanız onu sürekli olarak yenileyebilecek kampanyalar üzerinde yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Link oluşturmaya asla son vermemelisiniz. Eğer bunu yaparsanız rakipleriniz sizin önünüze geçecektir. Google yapay zekayı kullanarak siteleri sıralama konusunda diğer faktörleri de hesaba katmaya çalışacaktır ama linkler her zaman önemli olacaklardır. Burada yer alan yöntemleri takip ederek size fazlasıyla değer katacak yüksek kaliteli backlinkler elde edebilirsiniz. Linkler vasıtasıyla satışlar yapabilir veya trafik elde edebileceğinizi unutmamalısınız.

Backlink stratejileri, ipuçları, kaliteli backlik alma yöntemleri ve çok daha fazlası için şimdi seouzmani.info/backlink bağlantısını ziyaret edin.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu