SEO

2020’de SEO: Zamanın En İyisi veya Zamanın En Kötüsü

Arama motoru optimizasyonu tıpkı insanın geçmişteki günlerine benzemektedir. Eski günler geride kalmıştır. İnsan her nasıl çocukluğunda sorumluluklardan uzak olursa arama motoru optimizasyonu çalışmalarının geçmişi de öyledir. Eskiden sorumluluk çok daha azdı ama durum şimdilerde çok daha farklı.

Eskiden bir anahtar kelime, bir başlı etiketi ve yaklaşık 300 liralık linklerle arama motorunda birinci sırayı elde edebilmek mümkündü. SEO çok kolaydı ve herkes tarafından kolayca yapılan bir şeydi. Ancak hepsi geçmişte, çok eskilerde kaldı.

SEO’nun Eski İyi Günleri

SEO'nun Eski İyi Günleri

Eskilerden söz edildiğinde aklınıza hemen basitçe işlemlerin yapıldığı dönemler gelmeli. Artık bugünlerde olmadığımızı hepimiz kabul etmek durumundayız. Gerçekçi ve dürüst olmak gerekirse bu günlerde olmadığımız için mutluluk duymalıyız. SEO’nun eski günlerinde herkes kendisini SEO uzmanı olarak tanıtırdı.

Bazı şirketler herhangi bir internet sitesine sahip değilken bile SEO programları satmayı başarırdı. Bir şirket nasıl internet sitesi sahibi olmadan SEO konusunda size yardımcı olabilir? Bu gerçek anlamda düşünülmesi gereken sorulardan birisiydi. Problem tam olarak burada başlamaktaydı. SEO yavaş yavaş bir zehre dönüştü ve Google algoritmasıyla oyun oynayan herkesi cezalandırmaya başladı.

Dogpile, Altavista, Lycos gibi arama motorları yavaş yavaş piyasadan silindiler. Google çok daha büyük, akıllı ve güçlü oldu. Sonuç olarak gerçek SEO uzmanlarının çalışmalarında en üst düzeye yakın seviyelerde zorluk artışları yaşandı. 2021’de durum değişecek mi? Hiçbir şekilde değişmeyecek çünkü artık her gün güncelleme yaşanır hale geldi. Yeni arama motoru özellikleri ortaya çıktı. Yapay zeka ve sesli asistanların işin içine dahil olmasıyla arama motoru endüstrisi bambaşka bir noktaya doğru evrildi.

Eski günlerin geride kalması en kötü zamanı yaşadığımız anlamına mı geliyor?

Sorunun cevabı basit bir biçimde hayırdır. SEO eskiden olduğu durumundan çok daha uzakta ve sürekli olarak gelişmeyi sürdürmektedir. Artık herkes SEO uzmanı olamamaktadır. Bu kötü bir şey değildir. SEO konusunda profesyoneller artık pazarlama alanında çok daha aktif bir biçimde faaliyet göstermektedirler.

İnsanlar Arama Motoru Değil, Ürün Satın Alır

Bu işte yeni olan herkesin ilk yaptığı çalışmalardan birisi anahtar kelimeleri alıp olabildiğince sayfaya yerleştirmektir. Bu yaklaşımla içerik anahtar kelimelerle dolu bir yer olmaktadır. İşin en ilginç yanı ise bu yöntemin artık yasaklı uygulamalar arasında yer almasıdır. Bu yöntem artık hiçbir şekilde işe yaramamaktadır.

İyi pazarlamacıların her birisi arama motorlarının değil insanların ürün aldıklarını bilirler. İyi pazarlamacılar müşterilerin yaşayabileceği zorluklara karşı bilinçlidirler. Onlara bu engelleri aşabilmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışırlar.

Google bugün epey zeki olduğuna göre bizim de zeki olmamız gerekmektedir. Müşterilerin sorabileceği sorulara cevap verebilmemiz gerekmektedir. Bir anahtar kelimeden ötesini düşünerek arama konusunda daha iyi performans ortaya koyarak işletmemizi büyütmeliyiz.

Anahtar Kelimeler Marka Olmanızı Sağlamazlar

Bir sayfada doğru anahtar kelimeleri kullanmış olmanız müşteriler için en iyi seçenek olduğunuz anlamına gelmemelidir. Siteniz, içerikleriniz rakiplerinizden iyi değilse daha iyi bir marka olabilme şansına sahip olamazsınız. Google SEO konusunda profesyonel olan kişilerin markalaşma konusunda düşünmelerini istemektedir.

Bugünlerde linkleri nasıl elde etmekteyiz? Ajanslar öncelikli olarak şunlara odaklanmaktadır:

  • Müşterilerin onayı alınır.
  • Mevcut ortaklıklar gözden geçirilir.
  • Müşteri görünürlüğü oluşturulur.
  • Kaliteli içerik oluşturulur.

Ajanslar artık sadece link oluşturma taktiklerine değil markaları güçlendiren taktiklere odaklanmaktadır. Bunun en iyi yanı ise halkla ilişkiler konusunda kendilerini geliştirmeleridir. SEO uzmanlarının büyük bir kısmı işinde profesyonel olduğu sürece halkla ilişkiler ekibinde yer alan kişilerle etkileşimli bir biçimde çalışmaktadırlar.

Google Ötesinde Yaşamın Olması

Birkaç yıl önce arama deneyimi optimizasyonu diye yeni bir terim ortaya atılmıştır. Bu terim çok basiretsiz bir terim olsa bile fikir oldukça işe yaramıştır. Tüketiciler sadece Google’da arama yapmamaktadırlar. Facebook’ta arama yapmakta, çeşitli sohbet kanallarını kullanmakta, arkadaşlarından destek almakta ve çeşitli sayfalarda yer alan değerlendirmeleri okumaktadırlar.

İnsanların farklı platformlarda nasıl aramalar yaptıklarını bilmek gerekmektedir. Satın alım gerçekleştirecek olan bir kişinin satın alım yolculuğu konusunda fikir sahibi olunmalıdır. Her konumda bu tür bir yolculuk yer almaktadır. Müşterinin önüne doğru içerikler sunulduğu sürece söz konusu yolculukta ona eşlik edebilmek mümkündür.

Google gelişim göstermeye devam etmektedir. Bu gelişim aşamasında Google artık sitelerin organik olarak daha üst sıralarda yer alma çabalarını zorlaştırmaktadır. Google arama yaptığınız zaman üst kısmın ve yan kısmın arama reklamlarıyla dolu olduğunu görebilirsiniz. Artık üst kısımlarda yer alabilmek eskisinden çok daha zordur.

Zamanın En Kötüsü veya Zamanın En İyisi?

SEO çalışmalarında gelecekte neler yaşanabileceğini bilemeyiz ancak zaman bize bir şeyi göstermiştir. SEO sürekli olarak gelişim göstermektedir. Dolayısıyla pazarlamacılar olarak bizlerin de gelişim göstermeleri gerekmektedir. Önümüzdeki dönemlerde sesli aramalarda ciddi gelişmeler olacaktır.

Belki çok daha ilerleyen dönemlerde ekransız iletişim kurulacağı günlerin geleceği öngörülmektedir. Bu fazlasıyla heyecan verici bir durumdur. Ancak bunun ne zaman ortaya çıkacağı bilinmemektedir. Aramalar sürekli gelişmeye devam edecektir. Tıpkı teknolojinin hızlı bir biçimde gelişmesi gibi insanları kısmen zorlayacaktır.

Eski iyi günler uzun süre önce geride kaldı ve artık zamanın değişimine ayak uydurmak gerekmektedir. SEO alanında yer alan gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Bu şekilde yeni gelişmelere ayak uydurabilir ve çalışmalarınızı en iyi şekilde güçlendirebilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu