SEO

Sıfırıncı Sıraya Hükmeden 7 İçerik Türü

2014 yılından bu yana arama motoru sonuç sayfasında yer alan öne çıkarılan snippet özelliği SEO çalışmalarının öncelikli hedeflerinden birisi olmuştur. Snippet olarak bilinen bu alanlar, kullanıcı tarafından sorulan belirli sorulara yönelik sonuçlara doğrudan Google’ın arama sonuçları üzerinden ulaşılmasını sağlamakta ve “sıfırıncı sıra” olarak bilinen konumda yer almaktadırlar.

Hızlı cevaplar veya bilgi panellerinin aksine sıfırcı sıralar sorulara cevap bulabilmek için üçüncü parti bilgileri kullanmaktadırlar ve bilgi alanının içerisinde kaynak linkine ve başlığına yer vermektedirler. Öne çıkarılmış snippetler çeşitli boyutlarda olabilirken genelde şu şekilde karşımıza çıkabilmektedirler:

 • Paragraflar
 • Numaralı listeler
 • Maddeli listeler
 • Tablolar
 • YouTube videoları
 • Görseller
 • Grafikler

Öne çıkarılmış snippetlerin potansiyel faydaları oldukça fazladır:

 • Daha fazla trafik sunmaktadırlar.
 • Arama motoru sonuç sayfasında daha fazla görünürlük sunmaktadırlar.
 • Güvenilir bir adres olmanızı sağlamaktadırlar.

Bununla birlikte sesli aramalar yoğun bir biçimde öne çıkarılan snippetlerden elde edilen bilgileri kullanıcılara iletmektedirler. Bununla birlikte öne çıkarılmış snippetler genellikle ilk sırayı işgal etmek yerine kendilerine özgü bir alana sahip olduklarından rakiplerinizin önüne geçebilmek için ideal fırsatlardan birisidir.

Sıfırıncı sırayı hedeflemek varken birinci sırayı hedeflemek mantıklı mıdır? Her ne kadar mantıklı gibi görünmese bile sıfırıncı sırayı elde etmek oldukça zor bir iştir. Öne çıkarılan snippetler geçicidir. Bir arama sorgusu için öne çıkarılmış snippette yer alan bilgiler birkaç saat sonra yapılacak aynı aramada değişik olabilecektir. Öne çıkarılmış snippetlerin hangi koşullarda oluştuğu tam olarak bilinmese bile bu konudaki araştırmalar sürekli yapılmaktadır.

Burada içerik oldukça önemlidir. İçeriğin özeti, biçimi ve en önemlisi Google’ın içeriği snippet yer alabilecek değerde görmesi gibi kriterler işin içerisine girmektedir. Bu yazıda yer alan bilgiler sıfırıncı sıradaki snippette yer alabilecek olan içerik türleri konusunda size bilgi verecektir.

Sıfırıncı Sıra
“WordPress SEO eklentileri” arama sorgusunda ixirSEO.com’un sıfırıncı pozisyonunu bir örnek olarak verebilirim.

1. 4N1K’ya Verilen Cevaplar

Öne çıkarılan snippetin en önemli fonksiyonu 4N1K’ya yönelik cevapları içermesidir. Ne, ne zaman, nereden, niçin ve kim sorularına cevap verebilen içerikleri burada görebilmek mümkündür. Burada sorunun karmaşıklığı en önemli etken durumundadır. Google’ın sunulan cevabı belirli bir alan adına görürse o cevabı veritabanı üzerinden elde edip bu kısımda gösterebilmektedir.

Soru çok karmaşıksa Google öne çıkarılmış snippeti es geçerek doğrudan sonuçları göstermektedir. Soru basit ve doğru yazılmışsa bu durumda öne çıkarılmış snippet devreye girmektedir. Bu nedenle kendi alanınızda kim, ne, nerede, neden ve ne zaman sorularına cevap verebilecek içerikler üretmeniz gerekmektedir. Bunu yaparken ele aldığınız konunun iki niteliğe sahip olmasına özen göstermelisiniz:

 • Sorunun cevabı bir paragraf veya listeyle açıklanabilecek kadar basit olmalıdır.
 • Sorunun cevabı bir sayfaya erişilmesi durumunda cevap paketinin açılmasını sağlamalıdır.

Yeni konuları bulabilmenin en iyi yolu anahtar kelimelerinizi sıralama takip yazılımına koymaktır. Burada hedeflediğiniz anahtar kelimenin yer aldığı 4N1K sorularını bulmalı ve bu sonuçlara yönelik önerilere göz atmalısınız. Alternatif fikirler konusunda çok fazla şansınızın olmadığını düşünüyorsanız arama sonuçlarında en alt kısımda yer alan “ilgili aramalar” kısmına göz atabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelik çalışmalar yaparken öne çıkarılan snippette yer alabilecek anahtar kelime öbeğinin en fazla altı kelimeden oluşacağını unutmamalısınız.

2. Nasıl Yapılır ve Talimatlar

Arama sorgularının yaklaşık yüzde 12.29 kadarı öne çıkarılmış snippetlere sahiptirler. Bu sorguların büyük bir kısmı talimatlara, tariflere ve nasıl yapılır sorularına yönelik cevaplardan oluşmaktadır. Talimatlar tarzı açıklayıcı içerikler oldukça güçlüdürler çünkü tıklanma oranlarını yükseltirler ve aynı zamanda sayfada yer alan süreye katkı sağlarlar. Buna ek olarak kullanıcılar söz konusu içerikten çok daha fazla şey öğrenip kendilerini eğitmeyi başarırlar.

Nasıl yapılır tarzı içeriklerin bir diğer avantajı ise daha az kısıtlayıcı biçimlendirme içermeleridir. Yöneltmiş olduğunuz soruya bağlı olmak koşuluyla metin, liste, görsel ve hatta video kullanarak kullanıcıları yönlendirebilmeniz mümkündür.

Ne, kim ve ne zaman gibi soru kalıplarına yönelik içerikler oluşturmanın dezavantajlı yönü genelde bunlara bir iki satırla cevap verilebilecek olmasıdır. Bu tür sorulara cevap arayan kullanıcılar öne çıkarılmış snippette yer alan içeriklerden faydalanarak istedikleri cevabı elde ederek sizin TO açısından sıkıntı yaşamanıza neden olabilirler.

Nasıl ve niçin sorularına cevap verebilmek ise onları kolayca en iyi cevaplara yönlendirmek anlamına gelmektedir. Öne çıkarılmış snippetler burada cevaplarınız için bir özet niteliği taşımakta ve kullanıcıları linke tıklayarak daha fazlasını öğrenmeye teşvik etmektedirler.

3. Karmaşık Terimlere Yönelik Tanımlamalar

Öne çıkarılmış snippete yönelik içerikler oluşturmanın bir diğer yolu lise karmaşık terimlere yönelik tanımlamaları hedeflemektir. Sesli arama kullanan kullanıcılar genellikle bir cümle telaffuz edip arama yapmaktadırlar ancak arama yapan masaüstü ve mobil kullanıcılar daha kısa sözcük öbeklerini kullanmaktadırlar. Bu sözcük öbekleri her ne kadar soru gibi gözükmeseler bile soru yerini alabilmektedirler.

Bir soruya basit bir tanımla cevap verebilmişseniz bu durumda iyi bir açılış sayfası oluşturmayı başarmışsınız demektir. Ancak Google kısa sözcük öbekleriyle yapılmış bu tür aramaları bir soru olarak nitelendirerek genelde sözlüklerden cevaplar alarak kullanıcıların önüne getirmektedir. Bu nedenle öne çıkarılmış snippette yer alabilmek istiyorsanız daha karmaşık sorgulara cevap vermeye odaklanmalısınız.

Her şeyin bununla son bulmadığını bilmelisiniz. Sayfanızı olabildiğince alakalı ve uygun bilgilerle doldurmalısınız. Bir terim hakkında sayfa hazırlamak istiyorsanız tanımlamayı bir nasıl yapılır paragrafıyla genişletmeye çalışmalı ve o terim etrafında en iyi içeriği oluşturmaya çalışmalısınız. Oluşturacağınız kaynağın olabildiğince detaylı ve zengin içeriğe sahip olmasını sağlamalısınız.

4. Karşılaştırmalar

Bir veya iki eşyayı kıyaslayan listeler, tablolar ve metinler öne çıkarılan snippetlerde yer alabilecek iyi içerikler arasındadır. Karşılaştırma yapabilmek için konu bulabilmek oldukça kolaydır. Link oluşturma araçlarının avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayabilir, iki farklı aracı karşılaştırabilir veya ücretli araçlar arasında bir kıyaslama yapabilirsiniz.

Bu tür içerikleri biçimlendirmek oldukça kolaydır çünkü tablo biçimini kullanmak yeterlidir. Basit bir biçimde <table> etiketini kullanarak olabildiğince bilgi vermek yeterli olacaktır. Eğer açılış sayfanız sıfırıncı sırada yer alırsa Google bu veriyi alarak tablolarınızın basit bir versiyonuna öne çıkarılmış snippette yer verebilecektir.

5. Fiyat ve Maliyet Analizleri

Kullanıcılar ve Google fiyat analizlerini oldukça severler. Maliyetlerin analiz edilmesi öne çıkarılmış snippetlerde yer alabilmenin en iyi yollarından birisidir. Bu içeriği en iyi şekilde kullanmak için kullanıcılara maliyet kıyaslaması yapma konusunda yardımcı olmalısınız. Belki en ucuz seçeneğe sahip olmayabilirsiniz ancak tabloya katacağınız her değer sizin yararınıza olacaktır.

Fiyat listesi sürekli değişkense ve konumdan konuma değişiklik gösteriyorsa fiyat listeleri iyi bir seçenek olmayacaktır. Bunun yerine kullanıcının bütçesine uygun olabilecek şekilde kendi alanınızda sabit fiyatlara veya oranlara sahip ürün veya hizmetleri kıyaslamalısınız. Bu bilgilerle kullanıcılarınızı bilgilendirebilir ve onların hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

6. En İyi Listeleri

Arama sorgularında sıklıkla kullanılan kelimelerin arasında “en iyi” her zaman vardır ve bu sözcükle yapılan aramalar öne çıkarılmış snippette yer alabilmektedir. İnsanlar her zaman en iyisini bulmak isterler. En iyi link oluşturma yöntemleri, en iyi telefonlar veya yakınımdaki en iyi restoranlar gibi birçok farklı arama yapabilmektedirler.

Rakipleriniz bu konuda en önde olmasına izin vermemelisiniz ve “en iyi” sözcük öbeğini olabildiğince kullanmalısınız. Bu sözcük öbeğinin etrafında listeler oluşturarak kullanıcıların en iyi ürünleri, en iyi işletmeleri, en iyi stratejileri bulmalarını sağlayabilirsiniz.

7. Sıkça Sorulan Sorular

Açıkça belirtmek gerekirse bir işletmenin SSS sayfasından söz edilmediğini bilmelisiniz. Müşterilerin aklına takılabilecek sorulara cevap bularak bir sıkça sorulan sorular öne çıkarılmış snippetinde yer alabilirsiniz. Burada önemli olan kullanıcılara yeteri kadar zengin olan bir konuda yeteri kadar detaylı cevaplar sunabilmektir.

Eğer sayfanızın içeriği düzenli olarak güncellenen bir içerikse sayfanızda “last updated” etiketini kullanarak Google’a ve dolayısıyla kullanıcılara içeriğin güncel olduğunu aktarabilirsiniz.

İçerikleri Öne Çıkarılmış Snippetler İçin Optimize Etmek

Öne Çıkarılan Snippet

Artık Google’ın öne çıkarılmış snippetlerde yer vermekten hoşlandığı içerik türlerinin neler olduğunu biliyorsunuz. Yapmanız gereken sahip olduğunuz içerikleri öne çıkarılmış snippetlere yönelik olarak biçimlendirmektir. Sıfırıncı sırada yer alabilmek için en basit formül bellidir:

 1. İçeriğin sorulara doğrudan basit cevaplar verebilmesini sağlamak.
 2. Sunduğunuz bilgileri destekleyecek detaylara yer verip videolardan ve görsellerden faydalanmak.
 3. İçeriği desteklemeyi örnekler ve araştırmalar gibi arka planda yer alan bilgilerle sürdürmek.

Öne çıkarılan snippet kısmında yer aldıktan sonra yerinizi muhafaza etmek istiyorsanız aşağıdaki SEO yöntemlerini kullanmalısınız:

 • Sitenizi masaüstü ve mobil için optimize etmelisiniz.
 • Bilgilendirici bir hazine deposu olan içerik üretmek.
 • Etkileşim ölçümlerini güçlendirecek yöntemler geliştirmek.

Tüm bu faktörler öne çıkarılmış snippette yer almanıza yardımcı olacaktır. Eğer sıfırıncı sırada yer almakta hala problem yaşıyorsanız kendi alanınızda yer alan snippet göz atmalısınız. Rakiplerinizden bir şeyler öğrenmeli ve onların içeriklerini nasıl kullandıklarına odaklanmalısınız. Bu sayede sitenizin sıfırıncı noktada olmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonunu bütünsel olarak ele aldığımızda Teknik SEO temel ve önemli bir alan. Peki SEO ile ilgili bütün güncel stratejileri doğru bir biçimde öğrenmek istemez misiniz? Sizi şöyle alalım: seouzmani.info/seo/ 🚀

Aramada öne çıkan snippetler başlıklı Google’ın hazırladığı rehbere dilerseniz https://support.google.com/webmasters/answer/6229325?hl=tr bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu