SEO

Arama Motoru Algoritmaları Nasıl Çalışır: Bilmeniz Gereken Her Şey

SEO söz konusu olduğunda daima işe yarayan yöntemler gibi çeşitli önerilerle karşılaşırsınız. Her ne kadar bunlar oldukça önemli olsa bile asıl önemli olan daha farklı bir nokta vardır. Size sunulan tüm bu yöntemlerin işe yaraması için öncelikle sıralamaya girebilmek için uyum sağlamanız gereken algoritmanın nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Elinizde bulunan stratejilerin işe yaramasını istiyorsanız öncelikli olarak göz atmanız gereken nokta arama algoritmasının çalışma biçimi olmalıdır.

Algoritma Nedir?

Bu sorgulamayı Google’da yaparsanız Google size bir tanım sunacaktır. Bu tanım en basit haliyle şu şekildedir: “Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol.”

Bu tanımın önemi çok fazla olsa bile buradaki tartışmanın bağlamı konusunda pek bir anlam ifade etmeyeceğini bilmelisiniz. Bilmeniz gereken durum algoritmanın bir formül olmadığıdır. Algoritmanın ne olduğunu anlamak ve neden önemli olduğunu saptamak için basit bir akşam yemeği örneğinden yola çıkabilirsiniz:

 • Kızarmış biftek
 • Turp
 • Puding
 • Taze fasulye
 • Patates püresi
 • Et suyu

Akşam yemeğinde tabağınızda bunların hepsi yer alabilecektir. Ancak lezzetli bir yemek olmasını istiyorsanız kızarmış bifteğin en iyi şekilde dinlendirilmiş ve pişirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Kızarmış bifteği hazırlamak için kullanacağınız malzemeler sizin için bir formül niteliği taşıyacaktır.

İhtiyacınız olacak bir diğer formül ise ihtiyaç duyduğunuz süre ve bifteği kızartmak için ihtiyaç duyduğunuz sıcaklıktır. Her ne zaman biftek kızartmak isteseniz bu formüle sadık kalmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

En basit seviyede malzeme listesinde yer alan 6 öge için ölçümler ve pişirme süresi gibi çeşitli değerlere sahip olmanız gerekmektedir. Lezzetli bir yemek yapmak istiyorsanız bu değerlerin içerisinde yer alan bir algoritmayı devreye sokmanız gerekmektedir. Burada kızarmış bifteği elde etmek için yetiştirilmesi gereken inek ile patates püresini oluşturmak için gerekli patatesin yetiştirilmesi gibi değerlerin hesaba katılmadığını göz ardı etmemelisiniz.

Akşam yemeğini hazırlamak için dahil etmeniz gereken bir formül daha vardır. Bu formül akşam yemeği tabağınızda yer alacak gıdaların farklı oranlarıdır. Bu algoritmayı da hesaba kattıktan sonra başarılı bir biçimde akşam yemeğinizi oluşturacak iyi bir tabağa sahip olmuş olursunuz. Artık yapmanız gereken algoritmayı kişiselleştirip ailenizde yer alan herkese hitap edecek hale dönüştürmektir.

Her insanın farklı olduğunu kabul etmelisiniz. Her insanın farklı gıdalar tüketmek isteyeceğini unutmamalısınız. Her insanın kızarmış bifteği farklı kızarma seviyelerinde isteyeceğini bilmelisiniz. Her insan için bir formülü devreye sokup akşam yemeğini hazırlamış olmanız gerekmektedir.

Algoritmaların Algoritması

Algoritmaların Algoritması

Bu hikayenin neden anlatıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bir yemek tabağı ile arama motoru algoritması arasındaki bağlantıyı kurabilmek çok kolay değildir. Ancak siteler için gerekli olan nitelikleri göz önünde bulundurduğunuz zaman neyin ne olduğu çok daha net anlaşılmaktadır:

 • URL’ler
 • İçerik
 • Dahili linkler
 • Harici linkler
 • Görseller
 • Hız

Yemek tabağının yer aldığı kısımdaki algoritmayı düşünürseniz oradaki formülleri tekrar gündeme getirerek kendiniz için alt algoritmalar oluşturmayı başarabilirsiniz. Bu durumda arama motorlarının tek bir algoritmadan değil birden fazla algoritmadan oluştuğunu daha net bir biçimde anlayabilirsiniz.

Her ne kadar birbirinden çok fazla algoritmalar ve formüller işin içinde olsa bile ortada büyük bir algoritmanın olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bu algoritmanın amacı elde edilecek son sonuçları yani arama motoru sonuç sayfasındaki sonuçları ağırlıklı bir biçimde ortaya çıkarmaktır. Buradan yola çıkarak en tepede tüm algoritmaları yönlendiren bir algoritmanın var olduğunu anlayabilirsiniz. Durum böyle olsa bile hesaba katılması gereken çok fazla algoritmanın var olduğunu asla unutmamalısınız.

Siteler açısından olaya yaklaşılacak olursa elde edilmek istenen sonucu görmek için birbirinden farklı formüllerin ve alt algoritmaların işin içine girdiğini görmek gerekmektedir. Bu algoritmalar ve formüller ana algoritmayla iletişim kurarak sitenin her elementini değerlendirme yoluna giderek onun niteliğini ve sıralamasını belirlemektedir.

Google algoritması denildiği zaman algoritmalardan ve formüllerden oluşan bir topluluktan söz edildiğini bilmeniz gerekmektedir. Her algoritmanın kendine özgü fonksiyonları bulunmaktadır. Bu durumda karşımıza şu şekilde bir durum çıkmaktadır:

 • Panda gibi algoritmalar Google’a karar verme, filtreleme, cezalandırma ve ödüllendirme gibi konularda yardımcı olmaktadır. Belirli algoritmalar belirli algoritmaların içerisinde yer alarak faaliyet göstermektedir. Panda algoritması daha çok sitelerin içeriğiyle ilgili bir durumdur.
 • Penguin algoritması linkleri değerlendirir ve istenmeyen çalışmaların yapılıp yapılmadığını belirleme konusunda Google’a yardımcı olmaktadır. Mevcut algoritmalar linkleri analiz edebilme niteliğine sahip olsalar bile Penguin algoritması asıl işi yapan algoritma durumundadır.
 • Algoritmalar içerisinde işlem odaklı çeşitli algoritmalar yer almaktadır.
 • Algoritmaları organize eden çeşitli algoritmalar bulunmaktadır.
 • Algoritmalar veri toplamadan sorumludurlar. Topladıkları bu verileri bağlamsal bir denge içerisinde arzu edilen sonuçları sunmak için kullanmaktadırlar. Arama motoru sonuç sayfasında ihtiyaç duyulan sonuçlar kullanıcının önüne bu şekilde getirilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında artık arama algoritmalarının temelde nasıl çalıştığını anlamış olmalısınız.

Arama Algoritmaları Neden Varlıkları Kullanmaktadırlar?

Son zamanlarda dikkat çeken noktalardan birisi varlıklar fikridir. Bağlamsal olarak yaklaşmak gerekirse Google bu konuya bir tanımlama getirmiştir. Varlıkların kullanılması veya değerlendirme yapılırken varlıkların ele alınması özgünlük ve tam tanımlılık için gerekli görülmüştür. Yukarıdaki tabak ve akşam yemeği örneğini düşünecek olursanız burada varlık olarak nitelendirilen sizsinizdir. Ailenizde yer alan herkes aslında birer varlıktır.

Diğer taraftan listede yer alan tüm ürünler aslında birer varlık durumundadır. Tabakta yer alabilecek puding dahi bir varlıktır çünkü onu oluşturan bir malzeme mevcuttur. Tabaktan tüketilen her şeyi bir varlık olarak görürseniz çok daha rahat etmiş olursunuz.

Google tüm bu varlıkları sınıflandırma yoluna gitmektedir. Bu sınıflandırma sayesinde her varlığı doğru bir biçimde değerlendirme fırsatını elde etmektedir. Böylece bir siteyi yargılama konusunda çok daha doğru bilgileri kullanmaktadır.

Yemek tabağını sitelerin sayfası olarak düşünebilirsiniz. Burada global varlıklar sizi yani ailenizi temsil etmektedir. Ancak kızarmış biftek konusunda herkesin tercihi farklı olacağından elde edeceği sonuçların da farklı olması gerekmektedir. Bu durumda arama motorunda yapılacak olan sorguların her birisi kişiye özgü sonuçlar sunmak durumundadır. Bunun için Google siteleri değerlendirirken veya yargılarken çok daha geniş bir yelpazeden yaklaşım göstermektedir.

Arama motorları sadece siteleri yargılamak için varlık göstermemektedirler. Aynı zamanda onları sıralamak ile yükümlüdürler. Bir kişinin yapacağı aramaya getirilen sonuçlar bir başka kişi için farklı olabilecektir. Çünkü iki kişinin yapacağı aramanın bağlamı çok daha farklı olabilecektir. Bu farklılığı çözümlemek arama motorlarının işidir.

Arama Algoritmaları Varlıkları Nasıl Kullanmaktadır?

Arama algoritmalarını anlamak ve varlıkların çalışma yöntemlerini anlamak oldukça önemli olabilir. Ancak burada göz önünde bulundurmanız gereken asıl durum Google’ın farklı gibi görülen iki sorgu arasındaki bağlantıyı nasıl kurduğudur. Burada önemli olan olan durum temel varlığın niteliğidir.

Google’ın bir siteyi değerlendirip onun kızarmış biftekle ilgili olduğunu düşündüğünü hesaba katın. Daha sonra ona link vermiş olan bir sitenin sığır etiyle ilgili olduğunu düşünün. Bu senaryoda Google’ın kızarmış biftek ile sığır eti arasındaki bağlantıyı nasıl kuracağı önemlidir. Google her iki sitenin de aynı temelden geldiğini düşünerek hareket etmektedir. Bir sitenin diğerine verdiği linki birbiriyle bağlantılı görmektedir.

Varlıklar fikri arama alanına girmeden önce arama motorları ilgililik durumunu kelimenin kendisine, yoğunluğuna ve manipülasyona açık diğer etkenlere dayandırmaktaydı. Varlıklar manipülasyona çok daha kapalı yapıdadırlar. Bir sayfanın varlık olarak değerlendirilmesi tam olarak gerekli değildir. Arama motorları siteleri tararken belirli varlıkları birbiriyle eşleştirme yoluna gitmektedir. Arama motorları varlıklar arasındaki ağırlığı belirlemek için belirli tahminlerde bulunmaktadırlar.

Peki, Arama Motoru Algoritmaları Nasıl Çalışmaktadır?

Şimdiye kadar verilen bilgilerin her birisi temel bilgilerden ibaretti ve aslında algoritmanın çalışma durumunu göstermek için bir girişti. Bu bilgileri toparlayacak olursak belirli sonuçlar alabilmek mümkündür.

Bağlamın Önemi

Algoritmaların nasıl fonksiyon gösterdiğini bilmek oldukça önemlidir ancak bağlamı hesaba katmadan bunu öğrenebilmek pek mümkün değildir. Bir algoritma güncellemesinin geldiğini gördüğünüz zaman neyin güncelleneceğine dikkat etmelisiniz. Her büyük bulmacanın küçük bir parçası vardır. Esas olan bunu anlayabilmektir.

Bunu anladığınız zaman algoritmanın etkisinin yanında değişecek olan tüm kriterlerin ne durumda olacağını anlama fırsatını elde edersiniz. Yapılacak değişikliklere uyum sağlamak için arama motorlarının bu dengeleme yaklaşımlarını iyi anlamanız gerekmektedir.

Varlıkların Önemi

Önemli olan diğer bir konu ise varlıkları anlamaktadır. Varlıklar arama motoru algoritmalarının önemli bir parçasıdır. Her varlığın kendine özgü bir algoritması vardır. Varlıklar zaman içerisinde çok daha önemli rollere sahip olacaklardır.

Bunları bilmek sadece sayfalarınızda yer alan içeriğin değerini anlamanızı sağlamayacak aynı zamanda onların daha nitelikli bir biçimde yargılanmasına yardımcı olacaktır. Daha nitelikli yargılanma ise size arama motoru sonuç sayfasında bir takım avantajlar sunacaktır.

Kullanıcı Niyetinin Önemi

Arama algoritmaları diğer algoritmaların ve formüllerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Her birinin kendi amaçları ve işlevleri vardır ancak her birisi kullanıcı memnun edecek sonuçlar elde etmek için kullanılmaktadır.

Aslında sonuçları değerlendirmek ve takip etmek için çeşitli algoritmalar vardır. Bu algoritmalar sayfaları sıralarken değerlendirmede bulunmakta ve kullanıcıların beklentilerini karşılamayan sonuçları sıralamada geri plana itme görevi görmektedirler. Bu algoritmaların her birisi özel varlıkları anlama ve bu varlıkları birbirleriyle eşleştirme görevine de sahiptirler. Kısacası arama algoritmaları bu şekilde çalışmaktadır.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu