SEO AraçlarıSEO

Google Sıra Bulucu Araçlar

Merhaba değerli takipçilerim, bu içeriğimde sizlerle Google’da kaçıncı sırada olduğunuzdan güncel olarak haberdar olmanızı sağlayacak; en popüler, kullanışlı online ve mobil sıra bulucu araçların tanıtımını gerçekleştireceğim.

Bu araçları kullanmak için SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Bir web sayfasına ve sıralamasını merak ettiğiniz kelime veya kelime gruplarına sahip olmanız fazlasıyla yeterli. İçeriğimde birazdan bahsedeceğim sıra bulucu araçları ben de yıllardır hem kendi web sayfalarım hem de müşterilerimin web sayfalarının sıralamalarını takip etmek için aktif olarak kullanmaktayım.

Dünya sürekli olarak dijitalleşme çabası içerisindedir. Bu durum şirketlerin de pazarlama ihtiyaçlarını karşılaması için yeni alanlar keşfetmeleri anlamına gelmektedir. Benzer durum bireysel markalar için de geçerlidir. Herkes dönüşüm sağlayan trafiğin peşindedir.

Online pazarlama pratiğine dönüştükçe SEO, SEM, SMO gibi çeşitli yollar ortaya çıkmıştır. Günümüzde SEO pazardaki yüksek rekabet nedeniyle hemen hemen her site için önemli bir görev haline gelmiştir. Her işletmenin ve markanın artık SEO çabalarına vakit ayırması gerekmektedir.

SEO, sağlam dijital pazarlama hizmetlerinden biridir. Bir anahtar kelime seçme bir SEO çalışmasının işe yarayıp yaramadığını belirleme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle arama motoru sıralamanızı kontrol edebileceğiniz çeşitli araçlardan yararlanmanız şarttır.

İşinize Yarayacak Google Sıra Bulucu ve Sıralama Takip Araçları

Google Sıra Bulucu ve Sıralama Takip Araçları

1. SEO Small Tools

SEO Small Tools

Sitenizin türü trafik çekmenize yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Bir sitenin görünürlüğü ne kadar az olursa, trafik miktarı bir o kadar az olur. Keyword Rank Checker aracı, belirli bir anahtar kelime için sitenizin arama motorundaki konumunu belirlemenize yardımcı olur.

Sitenizin varlığını iyileştirmek için rakiplerinizden bir adım önde olmanız gerekir. Rekabette öne çıkmak için öncelikle rakiplerinizin sitesinin varlığına aşina olmalısınız. Bu sayede sitenizin konumunu geliştirmek için daha doğru stratejiler ortaya koyabilirsiniz.

Keyword Rank Checker aracının kullanımı tamamen ücretsizdir. Kullanımı ise oldukça basittir. Alan adını, anahtar kelimeyi ve arama motorunu girdikten sonra sıralamanızı kontrol edebilirsiniz. Aynı anda maksimum 10 anahtar kelime kontrol edebileceğinizi unutmamalısınız.

2. SEO Edge (iOS)

SEO Edge

SEO Edge, iOS için geliştirilmiş son derece popüler sıra bulucu araçlardan biridir. Herhangi bir anahtar kelime için sitenizin arama motoru sıralamasını kolayca izlemenize olanak sağlamaktadır. Herhangi bir SEO çalışması için aracın olmazsa olmazlardan biri olduğunu söylemek mümkündür.

Araç doğru sonuçlar sunmak için Google’ın gerçek arama özelliğini kullanmaktadır. Araçta Google’ın insan onayı sunan CATPCHA desteği bulunmaktadır. Araç size en iyi 100 sonucu gösterecektir. Ayrıca ülkeye özgü arama sonuçları elde etmeniz mümkündür.

SEO Edge bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Her bir site için PageRank, Alexa ve backlink değerlerini göstermektedir. Tüm verilerin Google ve Alexa tarafından sağlandığını unutmamak gerekmektedir. Dolayısıyla SEO çalışmanız için en doğru verilere doğrudan erişim şansı elde edersiniz.

3. SERPWatcher

SERPWatcher

SERPWatcher başlangıçtan itibaren her şeyin sitenizin sıralamasını günlük olarak izlemekle ilgili olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bunun yerine, oldukça yaratıcı bir biçimde adlandırılmış “dominance index” adı verilen noktadan verileri izlemektedir. İlişkili metrikler SEO için kritik çıktıların alınmasını sağlamaktadır.

SERPWatcher, KWFinder, SERPChecker ve daha fazlası gibi bir dizi araçla birlikte gelmektedir. Aracın üç temel paketi bulunmaktadır. Ayrıca yıllık ödemeler %40 oranında tasarruf sağlamaktadırlar.

 • Basic – Aylık 49 ABD doları
 • Premium – Aylık 69 ABD doları
 • Agency – Aylık 129 ABD doları

Seçtiğiniz pakete bağlı olarak 200, 700 veya 1500 anahtar kelime izleme şansınız vardır. Bu, alan adı sayısı sınırlaması olmadan tüm izlenen alan adları için geçerlidir. Ücretsiz plan ise on günlük ücretsiz deneme planından oluşur ve on gün boyunca on anahtar kelimeyi izleme şansına sahip olursunuz.

Bir anahtar kelimenin mevcut, ortalama ve en iyi konumunu, konumdaki yüzde değişiminin yanı sıra arama hacimleri gibi verilerini doğrudan inceleyebilirsiniz. Varsayılan olarak belirli bir süre seçebilir veya kendiniz bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz.

SERPWatcher, konuma dayalı aramanın yanı sıra masaüstü ve mobil aramaları desteklemektedir. Tek bir tıklama ile platformlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Genel ilerlemeyi izlemek için “dominance index” kısmına göz atabilirsiniz. Ayrıca paylaşılabilir ve etkileşimli raporlar oluşturabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri istediğiniz zaman oluşturabilir, ekleyebilir, yeniden adlandırabilir, kaldırabilir veya silebilirsiniz. Anahtar kelimeleri KWFinder aracından içe aktarabilir, bir listeden getirebilir veya tüm dosyaları sürükleyip bırakabilirsiniz. Anahtar kelimeler ayrıca bir CSV dosyasına aktarılabilir durumdadır.

Kontrol paneli, iki sütunlu bir arayüzde tüm verileri tek bir ekranda size sunar. Soldaki sütun size konumlarla ilgili bilgileri verir. Burada, etiket oluşturma, ekleme veya filtreleme seçenekleri bulabilirsiniz. Sağ sütunda, sıra izleme için önemli olan birleştirilmiş metrikler vardır. Kullanıcı dostu arayüzü aradığınız tüm verilere ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

4. SEMrush

SEMrush

SEMrush‘ın çalışma şekli oldukça basittir. Belirli alan adlarının farklı araçlar kullanarak performanslarını analiz edebilmek için bir proje başlatmanız gerekir. Sıralama izleme aracı, sitenizin hedef anahtar kelimeler için sıralamasını izlemenize olanak tanımaktadır.

SEMrush sıralama takip aracı site içi SEO denetleyicisi, marka takibi, site denetimi ve daha fazlasını içeren planın içinde yer almaktadır. Tüm planlarda yaklaşık 28 farklı araç bulunmaktadır. Ayrıca, Pro ve Guru planlarında 7 günlük ücretsiz deneme hakkı vardır. SEMrush planlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Pro – Aylık 99.95 ABD doları
 • Guru – Aylık 199.95 ABD doları
 • Enterprise – Aylık 399.95 ABD doları

SEMrush, zaman içinde ücretli ve organik aramada anahtar kelime sıralamasındaki ilerlemeyi ortaya koymaktadır. Bir projeye başladığınız tarihten itibaren herhangi bir rakibin verilerini izleyebilirsiniz. Veriler, 60 güne kadar günlük verilerden oluşmaktadır. Bazı planlarda geçmiş verileri içe aktarma olasılığınız vardır.

Sadece kendinizin değil, bir rakibin sıralamasını bile izleyebilir ve yan yana bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Ayrıca, izleme kampanyalarına on adede kadar rakip alan adı eklemek mümkündür.

SEMrush ile yapılan herhangi bir izleme kampanyasında, farklı cihazlardaki konumları tek bir grafikte görüntüleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Hepsi bu kadarda sınırlı değildir. Konuma dayalı arama yaparken rakiplerinizi detaylı bir şekilde kontrol edebilmeniz mümkündür.

SEMrush kullanırken anahtar kelimeleri elle, .txt dosyası olarak veya CSV dosyası olarak içe aktarabilirsiniz. Her bir anahtar kelime için beş adede kadar etiket ekleyebilir ve binlerce arama terimini kolayca yönetmek için bunları gruplar halinde düzenleyebilirsiniz. Rakip metriklerin yan yana karşılaştırılması, anahtar kelimelerinizin performansını karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır.

5. Ahrefs

Ahrefs

Google anahtar kelime sıralamalarını kontrol etme söz konusu olduğunda Ahrefs size kusursuz bir çözüm sunacaktır. Bu konuma dayalı olarak en iyi verileri sunan araçların başında gelmektedir. Tüm planların içerisinde anahtar kelime araştırma, içerik araştırma ve site denetimi gibi çeşitli ek araçlar yer almaktadır.

 • Lite – Aylık 99 ABD doları. 5 proje oluşturabilir ve her 7 günde bir güncellenmek kaydıyla 500 anahtar kelime izleyebilirsiniz.
 • Standart – Aylık 179 ABD doları. 10 proje oluşturabilir ve her 5 günde bir güncellenmek kaydıyla 1500 anahtar kelime izleyebilirsiniz.
 • Advanced – Aylık 399 ABD doları. 25 proje oluşturabilir ve her 3 günde bir güncellenen 5000 anahtar kelime izleyebilirsiniz.
 • Agency – Aylık 999 ABD doları. 100 proje oluşturabilir ve her 3 günde bir güncellenen 10.000 anahtar kelime izleyebilirsiniz.

Ahrefs, anahtar kelime sıralaması denetleyicisi için tamamen ücretsiz bir plan yoktur. Ancak 7 ABD doları karşılığında Lite veya Standart planı yedi gün boyunca deneyebilirsiniz.

Rank Tracker, sıralamanızı izler ve zaman içinde ortalama konumunuzu ve trafiğinizi görsel bir biçimde size sunar. Ancak, sıralama geçmişini yalnızca anahtar kelimeyi projenize eklediğiniz tarihten itibaren görüntüleme şansınız vardır.

Tüm planlar performansınızı rakiplerinize göre kontrol edebilmenizi sağlamaktadır. En fazla 5 URL için sıralamadaki ilerleme, arama trafiği ve diğer metriklerle ilgili otomatik raporlar alırsınız. Bu, izlenen anahtar kelimeleriniz ile ilgili arama trafiği için hangi sayfaların ve alan adlarının “ortak paydaya” sahip olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Konum takibi 170 farklı ülkede sunulmaktadır. Bununla birlikte, Lite ve Standart planlarda anahtar kelimeleriniz yalnızca 1-5 konuma kadar izlemek mümkündür. Yüksek planlarda böyle bir sınırlama yoktur. Ayrıca, mobil sıralama yalnızca Advanced ve Agency planlarında kullanılabilir durumdadır.

Ahrefs ile tek yapmanız gereken bir anahtar kelime listesini girmek veya içerik aktarmaktır. Daha sonra her bir anahtar kelimeye ülkeye özgü özellikler ekleyebilirsiniz. Ahrefs anahtar kelimeleri izlemeye başlayacak, sizin için görseller oluşturacak ve size düzenli güncellemeler sunacaktır. Tüm sıralama geçmişinizi kullanışlı bir grafikte görme şansınız olacaktır.

6. SEOprofiler

SEOprofiler

SEOprofiler, kendisini Google anahtar kelime sıralamalarını kontrol etmek için bir özellik içerek eksiksiz bir site tanıtım aracı olarak konumlandırmaktadır. Araçta, aynı ülke, dil ve konum kombinasyonu için üç arama motorunda yapılan sıralama kontrolü yalnızca bir anahtar kelime olarak sayılmaktadır. Koşulsuz 30 günlük para iade garantisi ile dört farklı planı mevcuttur:

 • Standart – Aylık 69.95 ABD doları. Günlük 500 anahtar kelimeyi kontrol etmenizi sağlamaktadır.
 • Smart – Aylık 99.95 ABD doları. Günlük 1000 anahtar kelimeyi kontrol etmenizi sağlamaktadır.
 • Professional – Aylık 249.95 ABD doları. Günde 2500 anahtar kelimeyi kontrol etmenizi sağlamaktadır.
 • Enterprise – Aylık 999.95 ABD doları. Günde 10.000 anahtar kelimeyi kontrol etmenizi sağlamaktadır.

Smart planı tüm araçlara bir hafta boyunca ücretsiz olarak erişim olanağı sağlamaktadır. SEOprofiler birden çok arama motoru için geçmişe ait verileri içeren raporlar sunmaktadır. Hepsini grafiklerde ve sıralama raporlarında görüntüleyebilir ve anahtar kelimelerinizin ilerlemesini takip edebilirsiniz.

SEOprofiler, rakiplerinizin sitelerini de kontrol etmektedir. Ardından grafikleri ve karşılaştırmaları içeren ayrıntılı raporlar sunmaktadır. Hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını ve hangi sayfaların en yüksek sıralamaya sahip olduğunu göstermektedir.

Bu araçla 162 ülkedeki sıralamanızı takip edebilirsiniz. Her birisine mobil ve masaüstü veriler dahil edilmektedir. Daha da iyisi, sitesi olmayan yerel işletmelerin konumlarını izlemenize bile yardımcı olacak olmasıdır. Tek yapmanız gereken işletme adını girmek ve ardından sıralama ayrıntılarını gözden geçirmektir.

Anahtar kelime eklemek bir butonu tıklamak kadar kolaydır. Monitor özelliği alt alan adları dahil tüm sayfaları kontrol etmektedir. Ayrıntılı anahtar kelime sıralamaları ve görünürlük raporları sağlamaktadır. Ayrıca, otomatik olarak anahtar kelime grupları oluşturmakta ve anahtar kelimelerinize çeşitli etiketler eklemenize yardımcı olmaktadır.

Furkan GÖKÇÖL

Zamanın başlangıcında kendimi acil sağlık sektöründe geliştirmiştim. Ancak tam şu anda dijital pazarlama ve özellikle de arama motoru optimizasyonu konusunda kurumsal firmalara ileri düzey çözümler sunuyorum. Bütün bu yoğun serüvene istinaden şu an Nişantaşı Üniversitesi'nde Yeni Medya ikinci; Psikoloji birinci sınıf öğrencisi olarak akademik hayatıma devam ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu