SEO Firmaları İle Çalışmadan Önce Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler

By | 8 Mayıs 2016

Merhaba değerli takipçilerim, web sayfalarınızın popüler arama motorlarında ve özellikle de Google’da rakiplerinize  veya potansiyel rakiplerinize istinaden çok daha başarılı olması için mutlaka SEO çalışmaları ile web sayfanızı destekliyorsunuzdur. Ancak web sayfalarınızın SEO çalışmalarını teslim ettiğiniz SEO firmaları sizlere gerçekten ileri düzey ve benzersiz arama motoru optimizasyonu çözümleri sunuyor mudur bunu bir düşünmelisiniz…

Çünkü gözlemlediğim kadarıyla günümüz SEO firmaları açık konuşmam gerekirse SEO için küçük ölçekli yatırımlar yapan müşteriler ile yeteri kadar ilgilenmiyorlar… Ve bununla beraber tam olarak SPAM çalışmalar yaparak kısa sürede biraz olsun, hedeflenen kelimelerinizde ve kelime gruplarınızda arama motorları üzerinde ki pozisyonunuzu yükseltiyorlar ancak uzun vadede yapmış oldukları çalışmalar kesinlikle sürdürülebilir olmuyor ve web sayfalarınız muhtemelen algoritmik cezalara maruz kalıyor. Eğer biraz daha SEO için büyük ölçekli yatırımlar yapan bir müşteriyseniz ve popüler bir markaysanız sizi başarılı bir referans olarak kullanabilmek için yaptıkları çalışmalar değişiyor ve web sayfalarınıza olan ilgileri de doğru orantılı olarak artıyor. Elbette bu saydıklarım her SEO firması için geçerli değil. Her düzeyde müşteriler için özel stratejiler ile çalışmalar yapan SEO firmaları da var. Ancak maalesef Türkiye şartlarında SEO hizmeti almak istiyorsanız biraz olsun düşünmelisiniz derim. Bu saydıklarım sadece SEO firmaları için geçerli değil. Bu sektörde onlarca freelance hizmet veren SEO uzmanı da var. Hizmet veren SEO firmaları ya da kişilerin içerisinden kiminle çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olacak bazı önemli temel unsurları aşağıda derledim.

SEO Firmaları İle Çalışmadan Önce Çalışacağınız SEO Firması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Site içi optimizasyon konusunda profesyonel destek veriyorlar mı? Yoksa site içi optimizasyon yazılıma girer diyip bu önemli konuyu yazılımcınızla halletmeniz gerektiğini mi söylüyorlar?
 • Mutlaka site dışı SEO çalışmaların başında gelen ve en önemli kriter olan backlink temin etme işlemini, çalışmayı arzu ettiğiniz SEO firması üstlenecektir. Ancak temin edilen backlink ne derece kaliteli ve kalıcı? Ayrıca içeriğiniz ile ne kadar orantılı? Link inşaası oluşturulurken ücretsiz siteler mi kullanılıyor bu iş için yoksa haber siteleri, içeriğinizle eşleşen otoriter blog mecraları mı kullanılıyor. Bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz…
 • Katmanlı backlink inşaası yapılıyor mu? Yani, otoriter ve alakalı bir mecradan backlink temin edildi sizin web sayfalarınız için. Ancak bu bağlantılar başka backlink kaynakları ile destekleniyor mu? Yoksa sadece tanıtım yazısı verilip geçiliyor mu?
 • Çalışmayı hayal ettiğiniz SEO firması bütün müşterileri için kullandığı, artık çöpe dönmüş web sitelerinden sizin için footer backlink mi temin ediyor? Eğer durum böyle ise hemen uzaklaşın o SEO firmasından.
 • Uzun vadeli çalışmalarda sizin için özel blog ağı kuruyorlar mı? Yoksa backlink için sadece dışarıya mı muhtaçlar? (Kısa vadeli çalışmalarda özel blog ağı şart değil. Ancak minimum 12 aylık çalışmalarda özel ağ kurulması çok faydalı olacaktır.)
 • SEO firmaları bünyesinde çalışan SEO uzmanı kendini geliştirmeye devam ediyor mu? Yoksa kafası hala eski arama motoru kurallarına mı çalışıyor? Eğer kendini geliştirmiyor ve ben zaten SEO biliyorum diyorsa muhtemelen web sayfalarınız uzun vadede algoritmik cezalara takılacaktır.
 • SEO firmaları ile yapmış olduğunuz sözleşmeler sizi koruma altına alıyor mu? Yoksa sadece SEO firmasını mı koruyor, sizi sözleşme süresi boyunca para ödemeye mi zorluyor?
 • Dilediğiniz zaman SEO firmanıza ulaşabiliyor musunuz? Yoksa telefonlarınız arada sırada mı açılıyor?

Değerli takipçilerim yukarıda paylaştığım 8 temel unsura dikkat ederek artık daha başarılı bir SEO firması ile çalışabilirsiniz.

En İyi SEO Firması Hangisi?

En iyi SEO firması hangisi diye soracak olursanız, yukarı paylaştığım 8 temel unsura dikkat  ederek çalışacağınız kişiyi ya da firmayı daha iyi seçebilirsiniz. Unutmayın SEO hizmetini kesinlikle bir firmadan almak zorunda değilsiniz. Freelance SEO hizmeti veren ve firmalardan çok daha başarılı olan onlarca SEO uzmanı var. Tek ihtiyacınız olan doğru kişi ile tanışmak ve çalışmak…

Değerli takipçilerim, içeriğimi sonuna kadar incelediğiniz için teşekkür ederim. Eğer sizde ileri düzey ve benzersiz SEO hizmeti almayı arzu ediyorsanız; şimdi dilerseniz buraya tıklayarak sizler için oluşturmuş olduğum SEO hizmetleri sayfamı hemen ziyaret edebilirsiniz.

17 thoughts on “SEO Firmaları İle Çalışmadan Önce Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler

 1. sinan

  Türkiye’de bir kaç önder seo şirketinden teklifler aldık, inanın çıkardığı rapolar bile çok kötüydü. Bu işi hakkı ile yapan home ofis çalışan bir kaç kişi tanıyorum. En azından sitemizi kendi siteleri gibi benimseyip çalışma yapıyorlar.

  Yanıtla
 2. Bizim Mekan

  Çok iyi bilgilendirme. Bazı firmalar seo yapacağım deyip hic bir şey yapmamakta. Milleti kandırmakta. Güzel makale olmuş faydalı olacağına inanmaktayım. Emeğinize saglık.

  Yanıtla
 3. Forum Scriptleri

  Sektördeki başarınızdan dolayı tebrik ederim, geniş kitlelere sesleniyorsunuz 🙂

  Yanıtla
 4. A.Pirgaip

  Bu sektörde işinin ehli insanlar bulmak gerçekten zor , kime güveneceğini şaşırıyor insan.

  Yanıtla
 5. Esenboğa shuttle

  Son günlerde gördügüm ender yazılardan . verdiginiz bilgiler işime çok yarayacak teşekkürler

  Yanıtla
 6. Ege

  Artık küçük çocuklar bile SEO uzmanıyım diye geçiniyor, piyasada gerçekten bu işi yapan kişiyi bulmak zor.

  Yanıtla
 7. Ece

  Hangi SEO şirketi ile çalışmalıyım sorusuna cevap olarak hazırlanmış mükemmel içeriğinizi bizlerle paylaştığınız için size teşekkür ederim Furkan Bey. En iyi SEO şirketi seçmek yerine sizler gibi bu alanda freelance SEO hizmeti veren bireyleri tercih etmeyi daha doğru buluyorum.

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba Ece Hanım, nasılsınız?
   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. SEO şirketleri hakkında yakında yeni bir içerik paylaşmayı düşünüyorum. Takipte olmanızı rica ederim.

   Yanıtla
 8. Murat

  SEO şirketleri ile çalışmadan önce mutlaka bilmemiz gereken temel unsurları bu içeriğinizde derlediğiniz için çok teşekkür ederim Furkan Bey.

  Yanıtla
 9. Esra Koç

  Merhaba Furkan Bey. Sizi bir süredir yakından takip etmekteyim. Google’da seo ile alakalı bir arama yaptığımda tesadüfen bu sayfayı buldum. İsminizi bir kaç arkadaşımdan duymuştum bu yüzden de tanıdık geldi. Sayfanızı inceledim. Seo hizmet çalısması yapmadan önce seçilmesi gereken seo firmaları ve özellikleri hakkında çok değerli ve iyi bir içerik yayınlamışsınız. Öncelikle takipçilerinize yayınladığınız bilgilendirici metinleriniz için çok teşekkür ederim. Bende sizinle çalışmak ve Profesyonel seo hizmeti almak isterim. Yorum yaparken yazdığım e-posta adresine dönüşünüzü bekler, iyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
 10. Selim

  Belirli bir firma ile değilde bireysel olarak işlem yapmamıza bu bilgiler ile olanak sağladığınız için teşekkür ederim. Yapmamız gereken hataları sıralamanız bunların farkında olmak rakiplerden 1 adım öne çıkarıyor bizleri

  Yanıtla
 11. Şafak Ergin

  Çeşitli SEO firmaları var ki, broşürle birlikte kitap, anahtarlık vb. şeyler gönderebiliyorlar, promosyonları iyi demek istediğim. Bu da iyi bir reklam stratejisidir. Bence SEO’da en önemli olaylardan birisi, danışmanın çalıştığı siteyi veya firmayı iyi tanıyabilmesi, en uygun çözümleri sunabilmesidir. Kurumsal bir firma sitesinde e-Ticaret’te uygulanan yöntemleri uygulayamayabilirsin. Sonuçta sitende başka bir firma da tanıtılmış olur.

  Yanıtla
 12. Gazete ilan

  Seo firması seçerken özellikle referansları ve vaadleri son derece önemlidir. Bu yazınız da seo firması seçilirken dikkat edilmesi gerekenleri özellikle belirttiğiniz için güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla
 13. agariowun

  sizin paylaşmış oldugunuz bilgiler dogrultusunda kendi seomu kendim yapmaya başladım. teşekkürler seo uzmani

  Yanıtla
 14. forex

  firmanın iyi olması/dürüst olması kadar seo çalışması yapılan web sitesininde o çalışmayı hak edecek kadar dolu ve bilgili olması, kararlı yapıda olması gerekir google ne kadar müşteri odaklıyım, kaliteli içerik ararım, linkler önemli değil desede %40 trafik oteritesine ve kararlı yapıda olmasını istiyor yani firmadan önce sitenizin dolu olması lazım

  Yanıtla
 15. Giresun

  Bunları bilmek kesinlikle bir site için oldukça önemli bir artıdır. Teşekkürler.

  Yanıtla
 16. Sesliadresim

  Uzmanımız sağolsunm olayın hakkını net olarak yansıtmış.Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın