5 Adımda Tam SEO Uyumlu İçerikler Üretin

By | 3 Nisan 2016

Merhaba değerli takipçilerim, sene 2016 SEO kuralları çok değişiyor ancak değişmeyen bir şey var. O da takipçilerinize veya müşterilerinize sunduğunuz içerikler. Tam olarak bu makalemde SEO uyumlu içerikler üretmenize yardımcı olacak temel kurallar üzerine ayrıntılı olarak değineceğim. Kaliteli ve benzersiz içerikler üretebilmeniz için vereceğim 5 tavsiye ile sektörünüzde mutlaka daha başarılı olacaksınız.

SEO Uyumlu İçerik / Makale nedir?

SEO uyumlu makale kelimesi aslında içerik pazarlama firmalarının veya içerik sektöründe hizmet veren kişilerin / editörlerin sayısının artmasıyla beraber zihinlere yerleşen bir kavramdır. Aslında sunmuş oldukları hizmet tam olarak SEO uyumlu içerik hizmeti değil; bir bakıma özgün içeriğin “SEO uyumlu makale” adı altında pazarlanmasıdır. Birazdan 5 önemli adımda gerçek ve tam SEO uyumlu içerikler üretmenize yardımcı olacak önemli bilgileri size aktaracağım.

1- Benzersiz Ve Faydalı İçerikler Üretin

İçerik üretirken önceliğiniz kesinlikle ziyaretçileriniz olmalı, yani arama motorları için anlamsız ve içerisinde SPAM olacak şekilde anahtar kelimeleriniz geçen içerikler kesinlikle size fayda sağlamayacaktır. Siz olsaydınız nasıl hazırlanmış bir içeriği okumak isterdiniz? Bunu düşünün ve ona göre kaliteli içerikler hazırlayın.

2- Benzersiz Görseller Kullanın

İçeriklerinizi hazırlarken kullanmış olduğunuz metinler özgün olduğu gibi; içeriklerinizde kullanacağınız görsellerde mutlaka özgün olmalı. Google ve diğer popüler arama motorları, aynı içeriklerin özgünlüğünü kontrol edebildiği gibi görsellerinizin de özgünlüğünü kontrol edebilir. Şuan için bu durum çok fazla sıralama kriterlerini etkilemese de bence büyük öneme sahip. Bu noktada sizlere önerim hazırlamış olduğunuz içeriklerde mutlaka özgün görseller kullanın hatta içeriklerinizi özel infografikler ile destekleyin. Ek olarak görsellerinizin özgünlüğünü çok basit bir şekilde https://www.google.com.tr/imghp sayfasından arama yaparak kontrol edebilirsiniz.

3- Mükemmel Başlıklar Kullanın

Günümüz arama motoru kurallarında artık, örneğin: “SEO Uyumlu Makale, SEO Uyumlu İçerik, SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?” gibi başlıklar ile başarı sağlamanız çok zor. Sadece SPAM yapmış olursunuz. Bunun yerine benzersiz ve ilgi çekici başlıklar kullanmanızı öneririm. Bilgi almak için popüler haber sitelerinin kullandığı başlıkları inceleyebilirsiniz. Ayrıca elbette başlığınızda anahtar kelimeniz geçebilir.

4- İçeriğinizde ki Anahtar Kelime Yoğunluğunuz

Bu maddede biraz daha işin SEO tarafına değineceğim. Benzersiz içeriğiniz için eğer arama motorlarında başarılı olmak ve arama motorlarından ziyaretçi almayı arzu ediyorsanız mutlaka anahtar kelime veya anahtar kelime gruplarınız içeriğinizin içerisinde geçmeli ya da tekrar etmeli. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise %3-5 oranında olmalı anahtar kelime yoğunluğunuz. Yani 100 kelimelik bir makale de anahtar kelimeniz en fazla 5 kere tekrar etmeli. Eğer içeriğinizin anlam bütünlüğü bozulmuyor ve mutlaka anahtar kelimenizin daha fazla geçmesi gerekiyorsa sorun değil. Ama ilk maddede de söylediğim gibi önceliğimiz ziyaretçiler olmalı arama motorları değil.

5- LSI (Latent Semantic Indexing) Tekniği

LSI (Latent Semantic Indexing) nedir?: LSI kelime anlamıyla Latent Semantic Indexing demektir. Kelime açılımı olarak Latent (Örtülü/Gizli/Belirti Olmayan) Semantic (Anlamsal) Indexing(İndeksleme) makale içeriğindeki anlamsal kurgunun net olarak kurulup kurulmadığını, içeriğinde bağlaçları çıkardıktan sonra (ile, ve, için vs.) makale yapısının hedeflenen konuya uygun olup olmadığını hedefleyen bir biçimdir.

Bu teknikte dikkat edilmesi gereken ve yapılması gereken bir kaç önemli kısım bulunmaktadır:

 • Makale konusunda anahtar kelime ve içerdiği hedef cümleler birbiriyle örtüşmelidir. (Burada hedef kelime “SEO” ise içeriğin tamamen SEO ile alakalı olması gereklidir. Farklı teknolojilerden hiyerarşik yapı içerisinde bahsedilmemesi gerekir.)
 • Anahtar kelimenin sektörel rekabeti doğru olarak seçilmelidir.
 • anahtar kelimenin siteyle uyumluluğu doğru olarak kurgulanmalıdır. (Yani hedefi “Cep Telefonu” olan bir site içerisinde “Halı yıkama” vs. içeriklerin kullanılmaması gereklidir.)
 • Zenginlik fevkalade değerde olmalıdır. (İlk başlığa örnek olarak SEO’dan bahsettiğimizde makale içeriğinde site dışı SEO, site içi SEO, backlink, organik, black hat, özgün yazı önemi, backlink çeşitleri, kurulacak strateji, SEO’ya etki eden site yapıları vs. tüm konulardan bahsedilmelidir.)

İçerik zenginliği hedefi olan LSI tekniğinde sayfa tamamen hiyerarşi düzeninde olmalı ve başlık etiketleri de etkin ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır…

12 thoughts on “5 Adımda Tam SEO Uyumlu İçerikler Üretin

 1. Enes

  Özellikle anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmek gerekiyor. Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 2. Eren ORHAN

  Seo uyumlu içerikler girilebilmesi için konuya çok iyi değinmişsiniz ve güzel yol göstermişsiniz. Seo günümüzde gerek internetteki rekabetin en önemli etkeni, doğru yapıldığında büyük farklar yaratabilen bir silah.

  Yanıtla
 3. Muhammed

  Gerçekten SEO açısından güzel bir yazı olmuş. Özellikle anahtar kelime kullanımında denilenleri yaptım haber sitem daha fazla organik hit almaya başladı.

  Yanıtla
 4. Ege

  5. maddeyi ilk defa duymuştum diğer maddeleri uygularken arada kaybolmuş olmalı. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler. 🙂

  Yanıtla
 5. Alev

  Sitemiz için seo uyumlu içerik üretmemiz için faydalı bir içerik oldu, teşekkür ederiz bu yöntemleri artık içeriklerimize uygulayacağız sonrasında paylaşacağız.

  Yanıtla
 6. Mert

  Özellikle 5. madde çok ilgi çekici. Tüm bunlarla birlikte okunabilir, insanlara fayda sağlayacak, daha fazla okutma isteği uyandıracak makaleler yazmak lazım. Bu tip makaleler sitede kalma süresini ve ziyaretçinin gezdiği sayfa sayısını mutlaka etkileyecektir.

  Yanıtla
 7. Ceviz fidani

  resmin özgünlüğünü nasıl anlayacağız oradan ben onu tam kavrayamadım*

  Yanıtla
 8. Rasim Ünal

  her maddeyi baştan sona kadar dikkatlice okudum.. işime yerayacak çok bilgi var teşekkür ederim..

  Yanıtla
 9. Zeynep Hanım

  çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş, ellerinize sağlık devamını bekleriz 🙂

  Yanıtla
 10. yunus

  Merhabalar seo uyumlu makalede makale içeriği anahtar kelimeyle mi ilgili olacak ? yardımcı olur musunuz.

  Yanıtla
 11. Can Gercek

  h1 h2 h3 kuralı ile ilgili de bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Mesela wordpress de metin editöründe h1 seçtiğim zaman yazı karakterleri çok büyük oluyor ve sayfa düzenini bozuyor bunu nasıl h1 kuralına uygun olarak makaleye uygulayabilirim

  Yanıtla
  1. Furkan Post author

   Merhaba, h1 zaten makale başlığıdır. Ve bir sayfada sadece 1 kere kullanılmalıdır. Ancak diğer başlık etiketlerini kullanmak isterseniz ve yazı tipinin boyutundan şikayetçi iseniz temanızın css dosyasında yapacağınız değişiklik ile bu duruma çözüm bulabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın